Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Господин Хубанов, колко панелни жилища реално очаквате да бъдат санирани в София, Пловдив, Варна и Бургас през първия етап на националната програма за обновяване на жилищните сгради?
Стефан Хубанов:
Планирали сме от 2006 г., когато реално ще започне да работи програмата, през първия етап да бъдат санирани 105 хиляди жилища в четирите големи града, което прави около 30% от панелните сгради в тези зони. Общият брой на панелните жилища там се изчислява на около 350 хиляди. Трябва да се знае, че след като започне вторият етап от 2008 г., тя не се прекратява за тези градове. Така че към 2020 г. ще бъде обхванато по-голямата част от населението в областните центрове и 50% от наличния панелен фонд ще бъдат санирани.
Каква ще бъде процедурата за допускане на проекти до финансиране от програмата?
Стефан Хубанов:
Всяка година ще бъдат гласувани определени средства по програмата. Знаете, че общият размер на държавната субсидия за 15 години ще е 830 млн. лв., като има възможност през следващите години да се актуализира, ако се променят условията. За следващата година обаче ще бъдат отпуснати планираните средства - 13 млн. лв. През следващите години те ще нарастват постепенно, като се планира през 2020 г. да станат 130 млн. лв. Парите ще се разпределят по общини от звеното, което ще бъде създадено към министерството на регионалното развитие. По план новата структура трябва да е сформирана до края на тази година.
Чия трябва да е инициативата за създаване на проекти, които да кандидатстват за пари от МРРБ?
Стефан Хубанов:
Вероятно по инициатива на общинските администрации ще се създадат сдружения, които да са на принципа на публично-частното партньорство, защото освен общината в тях би трябвало да се включат фирми за енергоефективни услуги и доставчици на материали. Сдруженията ще набелязват проектните участъци, в които да бъде извършено санирането - в кой комплекс и в кой квартал. Защото нашето желание е не да се санират сгради на парче, както в момента се правят опити с различни видове изолации, и не да се санира само една сграда, а да се обнови цял квартал. За да може заедно със санирането да се направи и преструктурирането на този квартал.
Как ще се преструктурират кварталите?
Стефан Хубанов:
В тесния смисъл разбираме преструктурирането като нов устройствен план на квартала, в който прилежащите терени около жилищните сгради да се оформят като урегулирани терени. Набелязват се проектните участъци и те се представят пред общинския съвет за утвърждаване. След като се обявят тези проектни участъци, вече може да се включат и собствениците на панелни жилища. Преди това обаче ще трябва да са регистрирали етажната си собственост като юридическо лице.
Частната инициатива обикновено е по-активна от административната власт и в този смисъл те може ли сами да провокират общините за създаване на публично-частните партньорства?
Стефан Хубанов:
Всички страни трябва да са активни - нали затова са партньори. Юридическото дружество на етажните собственици може да се включи в публично-частното партньорство или ако не го направи, може само да възложи изготвянето на инвестиционния проект и само да потърси изпълнители. Възможно е също собствениците сами да предложат на общините свои инвестиционни проекти за одобряване. Фирмите обаче трябва да знаят, че при възлагане на поръчката общината вероятно ще обяви конкурс по Закона за обществените поръчки. След като бъдат одобрени проектите от общината, се кандидатства пред МРРБ.
Има ли опасност при натиск от страна на частната инициатива по-атрактивни квартали като местоположение да се включат в програмата, въпреки че са в по-добро състояние от други?
Стефан Хубанов:
Първата част на програмата е насочена изключително към жилищни комплекси с отстъпено право на строеж на собствениците, за да могат после да се възползват от тези урегулирани поземлени имоти. С евентуално предоставяне на право на собственост върху тези урегулирани имоти.
Колкото до избора на проектите, надяваме се, че бъдещите сдружения и общинският съвет ще вземат правилните решения в зависимост от възрастта и състоянието на сградите.
Собствениците ли ще получават правата върху целия терен?
Стефан Хубанов:
Собствеността върху урегулирания парцел естествено ще се получи от собствениците на жилищата, само че това право ще се придобие, след като се санира сградата.
Програмата за саниране на жилищните сгради обединена ли е по някакъв начин с процеса, който в момента върви при обществените и промишлените постройки за получаване на енергийни сертификати?
Стефан Хубанов:
Нещата са различни, но са свързани в частта за данъчните облекчения. При всички случаи след като жилищните сгради получат енергийни сертификати, ще може да ползват отстъпките по Закона за енергийната ефективност.