Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Госпожо Шулева, вярно ли е, че не всички членове на надзорния съвет - например земеделският министър Мехмед Дикме - са съгласни с офертата?
Лидия Шулева:
Тази оферта е факт от началото на декември. Тя беше разгледана от надзорния съвет и беше постигнато единодушно решение за сключване на сделката. След това имаше оттегляне на подписа на министър Дикме. Малко по-късно се получиха и бележките на министър Дикме по офертата. Знаете, че приватизацията на Булгартабак е част от програмата за управление на коалицията НДСВ-ДПС. Това е въпрос, по който трябва да се произнесат политическите ръководства и на двете партии.
Вашето решение от какво е продиктувано?
Лидия Шулева:
Аз имам право като председател на надзорния съвет на Булгартабак, след като уведомих фондовата борса, Централния депозитар и Комисията по ценните книжа, да изнеса тази публична информация.
Как очаквате да реагира ДПС, които официално казаха, че не са съгласни?
Лидия Шулева:
Подписването на договор ще изисква консенсус. Същото се отнася и в противния случай - ако се реши да няма сделка. Ние се борим за консенсус.
Може ли да кажете дали условието на British American Tobacco, да бъде единствен производител на цигари у нас, е изпълнено?
Лидия Шулева:
В момента British Amerikan Tobacco иска да купи предприятията в София, Благоевград и Пловдив. Това действително е основната част от българските производители. Нов лиценз за нова фабрика, ако трябва
да бъде създадена в България, няма пречка да се случи. Искам да кажа, че ако в момента се осъществи тази сделка, действително ще имаме квазимонопол, тъй като към настоящия момент вносът в България
е напълно либерализиран и разрешен. Но това наистина е квазимонопол. Ала проблемът не е в монопола, а в злоупотреба с монополното положение.
Използвани са въпроси и на други медии