Д-р Димитров, Холдинг "Доверие" е пред финализиране на проекта, наречен "Болница "Доверие". Ако се върнем в началото, защо решихте да изграждате болница?
д-р Ангел Димитров:Холдинг "Доверие" е правоприемник на фонда за масова приватизация"Доверие". Понастоящем той е една от най-големите частни структури в индустрията с мажоритарен дял в 36 предприятия в текстилната и хранителна промишленост, както и в производството на медицински консумативи и лекарства. Въпреки затрудненията и проблемите при прехода към пазарна икономика и до днес в тях се осигурява работа и доходи на над 4 500 работници и служители. Социалният приоритет на Холдинг "Доверие" намира израз и в дейността му в здравеопазването, която започна с доброволното здравно осигуряване и постепенно навлиза и в сферата на здравните услуги – извънболнична и болнична помощ. Отчитайки недостатъците при реформиращата се здравна помощ у нас, постепенно се оформи идеята за построяване на модерен болничен комплекс, който адекватно да обезпечи потребностите от медицинско обслужване както на здравноосигурените в "Доверие", така и на всички граждани от София и по-близките региони. Холдингът се ориентира към столичния район "Овча купел" за място на строежа, защото там, а и в близките райони, няма такова комплексно здравно заведение. Въпреки трудностите в процеса на изграждане на болницата довършителните строителни работи са към своя край и обектът е пред пуск. До края на месец април очакваме и разрешението за ползване на сградата, особено ако СГО изпълни поетите обещания за изграждане на заложената по план инфраструктура около болницата. Има технологични срокове за пусковия режим на ядрено-магнитния резонанс, но в рамките до 2 седмици той ще бъде пуснат в изпитателен режим.
Каква е структурата на болничния комплекс?
д-р Ангел Димитров:
Болнична и извънболнична. При болничната е осигурен целият набор образна диагностика, клинична и микробиологична лаборатория. Предвидени са и оборудвани кабинети за 18 общопрактикуващи лекари. Болничният комплекс не е голям като обем, но е на едно изключително ниво. Стационарът разполага с 48 легла. Има 3 операционни и 7 реанимационни поста. Към отделението по хирургия са разкрити сектор по обща хирургия, сектор по еднодневна хирургия, сектор по урология, сектор по ортопедия и травматология и сектор по интензивно лечение. В отделението по вътрешни болести има сектори за всички специалности на вътрешните болести. По отношение на гастроентерологията е на разположение пълен набор от апаратура за горна и долна ендоскопия, към сектора по пулмология има апаратура за функционално белодробно изследване, а в кардиологията разполагаме с модерни ехокардиограф, велоергометър и холтерни системи. Така в диагностичен и лечебен аспект се обезпечава една голяма част от патологията на вътрешните болести. Отделението по неврология разполага с възможности за изследвания на пациентите с ядрено – магнитен резонанс, скенер(компютърна томография), електроенцефалограф и електромиограф. Физиотерапията предлага електро- и светолечение, водолечение, лечебна физкултура, кинезитерапия, масажна зала, парафинолечение и сауни.
Другата основна структура е специализираната извънболнична помощ, която ще се осъществява от медицинския център. В него ще бъдат разкрити като начало 15 кабинета за специализирана извънболнична медицинска помощ, с предвидена възможност за увеличаването им с поне още 10.
Според мнението на доста колеги от лекарското съсловие, друга такава частна болница няма в района на югоизточна Европа. Самото проектиране и изграждане на здравният комплекс е съобразено с всички изисквания на Европейски Съюз.
Споменахте за ядрено-магнитния резонанс. С какви други апарати ще разполага комплексът?
д-р Ангел Димитров:
Секторът по образна диагностика има още скенер, два рентгена, мамограф, пантомограф и ехограф с цветен доплер. Лабораториите също са оборудвани според европейските стандарти. Имаме и апаратура за т.нар."безкръвни операции". За реалното стартиране на дейността се въздържам от точна дата, защото, освен от наличните вече сграден фонд и апаратурата, сме зависими и от редица държавни и общински институции, но се надяваме да е във възможно най-близък срок.
На колко възлизат инвестициите?
д-р Ангел Димитров:
Няма да цитирам всички цифри – само закупената досега апаратура е на стойност над 3 милиона евро.
В какъв срок виждате възвръщане на инвестициите?
д-р Ангел Димитров:
Както казах в началото, Холдинг "Доверие" е мажоритарен собственик на 36 предприятия, които отчитат всяка година значителен за нашите условия положителен финансов резулат. В този смисъл холдингът няма амбиции за бързи, и на всяка цена, печалби. Нашите разчети са за вероятен период на възвръщаемост на инвестицията от 5 до 7 години. Поставили сме си този срок, отчитайки условията и възможностите на голямата част от населението, както и на перспективите за развитие на доброволното здравно осигуряване у нас през този период.
Имате ли вече договори с именити здравни специалисти в различните направления и с кои?
д-р Ангел Димитров:
Всяко здравно заведение се стреми да осигури достъп на пациентите си до висококвалифицирани специалисти и ние не правим изключение от това. Не би било коректно обаче предварително да обявим конкретните личности.
Ще могат ли клиенти на други здравноосигурителни компании да ползват услугите на болничния комплекс?
д-р Ангел Димитров:
Нашите усилия са насочени към осигуряване на възможности за всички желаещи да ползват предлаганите от нас медицински услуги.
Как бихте анализирали здравноосигурителния пазар в момента?
д-р Ангел Димитров:
Към днешна дата у нас здравноосигурителен пазар на практика не съществува. На лице е монопола на НЗОК и практическата липса на всякакви възможности за конкуренция, както и допълнително предлагане на здравно обслужване. Проблемите в здравноосигурителния пазар биха могли да бъдат решени само с политическа воля. Вие знаете, че в момента пакетът за здравно обслужване според МЗ покрива практически всичко. Тогава естествено се поставя въпросът къде е мястото на доброволното здравно осигуряване? Но това е риторичен въпрос. За в бъдеще, на фона на недофинансирането на здравеопазването, което е факт, смятам, че този пакет трябва да бъде строго регламентиран и финансово подсигурен. Така може да се оформи ниша за доброволното здравно осигуряване, където всеки е на ясно колко плаща и какво ще получи като здравни услуги срещу това. Защото в момента няма стимул, който да потенцира здравноосигурителните компании и да привлича клиенти./INSURANCE.BG