Ръст на БВП между 1 и 2% е умерена прогноза

21.01.2009 | 17:36
по статията работи:
Иво Прокопиев, Председател, КРИБ
Ръст на БВП между 1 и 2% е умерена прогноза


Специално за Econ.bg

На 20 януари в София се проведе конференция на тема: „България в ЕС: Две години по-късно и пътят напред". По време на събитието председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Иво Прокопиев обърна внимание на ефектите, които газовата криза ще има върху българската икономика. По този и други въпроси г-н Прокопиев сподели мнението си специално за Econ.bg.


Г-н Прокопиев, ясни ли са загубите, които ще понесе бизнесът от газовата криза?

Иво Прокопиев:


Финални оценки все още не са правени. Кризата ще приключи тогава, когато има подаване на газ на пълен капацитет за нуждите на индустрията, което може да стане най-рано в края на тази седмица.

При всички положения те ще се оценяват на няколкостотин милиона лева, вероятно говорим за 400-500 млн. лв. В момента такава оценка се изработва и от Европейската комисия.

Кои ще са секторите, които ще бъдат най-силно засегнати от кризата?

Иво Прокопиев:

Тези, които ползват най-много газ: химическа, стъкларска, керамична промишленост. Също така и топлофикационните дружества.

В контекста на днешното събитие, какво се промени за българския бизнес, за времето, през което страната ни е член на ЕС?

Иво Прокопиев:


На първо време бизнесът изпита ползата от повишената сигурност, заради факта, че България е член на Европейския съюз.

В момента тя изпитва негативите на това, че е интегрирана в световната икономика. Този факт обвързва страната с логиката на икономическия цикъл.

Какви са основните проблеми пред българския бизнес към днешна дата?

Иво Прокопиев:


Има чисто циклични проблеми, свързани с кризата, и промени, свързани със средата за правене на бизнес.

Що се отнася до финансовата криза – тя вече е в България и този факт доведе до ограничаване на кредитирането, свиване на продажбите, повишаване на безработицата, намаляване на вътрешното търсене, по-трудни времена за износа и др. Това са обективни резултати от световната рецесия.

По отношение на средата за правене на бизнес е най-важното това, което беше обсъдено по време на днешното събитие – т.е. ефективното правосъдие и надеждните институции.

В кои сектори започна да се усеща влиянието на финансовата криза?

Иво Прокопиев:


Влиянието се усеща в почти всички сектори. Особено засегнати са строителната индустрия, търговията с недвижими имоти и финансовият сектор. Това са най-преките потърпевши от кризата. Това бяха и секторите, в които се наблюдаваше най-големият бум през последните няколко години.

Какви са краткосрочните Ви прогнози за развитието на икономиката?

Иво Прокопиев:

Споделям последната прогноза на Европейския съюз. Предполагам, че растеж в рамките на 1-2% е умерена прогноза – нито умерено оптимистична, нито умерено песимистична.

Какво следва оттук насетне за България на фона газовата и финансовата криза?

Иво Прокопиев:


България трябва си изготви енергийна политика – нещо, което до момента нямаме. Оттук следва, че България трябва да се „еманципира” от Русия и да потърси възможности да преследва собствения си интерес в рамките на европейската енергийна политика.

Как гледате на идеята III и IV блок на АЕЦ „Козлодуй” да бъдат отворени отново?

Иво Прокопиев:


КРИБ е резервиран към тази идея, защото виждаме някакви икономически ползи, но политическите вреди ще бъдат много по-големи. А точно в момента имаме нужда от по-плътно интегриране с позицията на Европейския съюз по много въпроси, включително и по въпросите за енергетиката, ERM2 и др.

До къде стигна идеята за въвеждане на еврото като паралелно платежно средство?

Иво Прокопиев:


По-важно за нас е да има движение по влизането на страната в европейския валутен механизъм и след това в еврозоната през парадния вход. Нашата позиция по този въпрос е, че можем да постигнем ускорено развитие на този въпрос в Европейската комисия и Европейската централна банка.

Интервю на Петър Чернев

Снимка: Личен архив на Иво Прокопиев

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...