Твърдя, че няма никакви икономически мотиви за увеличение цената на тока

19.08.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Никола Николов, шеф на икономическата комисия в предишния парламент, за Българско национално радио

 

Как ще отговорите на упреците, че увеличаването на цената на тока и парното е мина, заложена от предишното управление?

Не съм съгласен, че би следвало електроенергията да бъде увеличена, особено с проценти, за които беше казано. Никакви мини няма тук. Това е политическо оправдание за това, което се готвят да направят управляващите, специално икономическият екип. Аз твърдя, че няма никакви икономически мотиви едно такова решение, и ще докажа това.

Цените на електроенергията и на топлоенергията винаги са били предмет на споразумение с МВФ, а както знаете, МВФ не се интересува от политически, а само икономически доказани мотиви.  Затова аз искам и да ви кажа защо аз не съм съгласен, че трябва да се увеличи токът.  Първо, защото в момента се намираме в ситуация, в която доларът е с най-ниска цена в 6-месечен период, което означава, че разходите, които правят от Националната електрическа компания, са най-ниски.  Второ, тя завърши с голяма печалба.  Трето, все още не е направено онова, което започнахме да правим и което доста напредна, а именно реформата в НЕК, и хич не е за пренебрегване фактът, че в момента се намаляват и цените на нефтените продукти.  Сиреч тези четири фактора в момента работят за това да не се увеличават цените на тока.

А какво ще кажете на твърденията, че това е договорено с МВФ още по-преди и затова сега би трябвало до есента да се увеличи?

Няма никакви тайни уговорки между правителството и МВФ. Всичко, което е договаряно, е било ясно, било е публично. Но има още един ефект, който е много отрицателен при увеличение на цените на тока. Конкурентността на българската индустрия, на българската икономика ще намалее рязко, защото има пряка връзка между износа и цената на електроенергията у нас, което означава, че ще се създаде в средносрочен период голям проблем и пред дефицита по текущата ни сметка, защото вие знаете, че когато намалее износът, дефицитът по текущата сметка веднага нараства, а оттук и по платежния ни баланс, което означава, че ще бъде застрашена по този начин и макроикономическата стабилност. Затова аз мисля, че много добре трябва да бъдат обмислени подобни решения и трябва главно да се държи сметка за конкурентността на българската икономика. Ако намалее износът, ако българската индустрия започне да губи конкурентност, това означава, първо, по-голяма безработица и след това намаляване на доходи, което е крайно нежелателно в сегашния летен период.

А когато се повишат парното и токът, обикновено се покачват всички цени, при това за някои стоки неконтролируемо, и това води до дългосрочна рецесия, така ли е?

Това имам предвид аз, че българската икономика губи своята конкурентност, почва да търси конкурентност чрез вдигане на цени, които пък са лимитирани, което означава увеличаване на внос на ония продукти, за които българската индустрия няма да може да предложи конкурентни цени. Това е един много сериозен проблем пред българската икономика, защото истинското, голямото предизвикателство пред макроикономическата стабилност е дефицитът по текущата ни сметка.

/Предоставено от BEF News Desk/

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....