Трябва да се мисли в дългосрочен план

09.07.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Колин Уилкс, ръководител на екипа на Deloitte&Touche и главен консултант по проекта на банка ДСК
Господин Уилкс, колко време работихте по проекта за преструктуриране на банка ДСК и каква е неговата цел?

Проектът действа в продължение на две години и най-съществената му характеристика е модернизирането на Банка ДСК. За да го направим, имаше една предпоставка - изключителната важност на тази банка за развитието на българския пазар. Това беше част от първоначалното изискване по отношение бъдещата приватизация на финансово-кредитната институция. Този проект беше поискан от ръководството на банката и беше финансиран от програмата на Европейския съюз PHARE.

Кои от задачите бяха приоритетни в проекта?

Както във всеки проект, който е свързан с модернизиране, беше много важно в него да се представят нови идеи и той да насочи към нов начин на мислене. Консултантите имат предимството, че имат мрежа, която им дава възможност да получават голям обем информация и знания, които да се обменят. Така че ние се опитахме да ги използваме събрани и да ги канализираме в банката, за да може тя да обмисли добре какво иска да постигне и то да бъде в съответствие с изискванията на собствениците й. Две от сферите, които бих могъл да дам като пример, са начинът, по който започна да се мисли по нов начин по отношение на риска. Вторият пример е свързан с това как банката би могла да се възползва от новите технологии. Това са само два примера от доста голямата ни програма в съвместната работа.

Кои от препоръките към банката вече са изпълнени?

Придържайки се към условието да говоря по-общо, мисля, че доста време отделихме с ръководството на банката за начина, по който то трябва да оперира. Говорихме много и работихме заедно за необходимостта от информация и начина, по който тя трябва да бъде обработвана. Обърнахме много голямо внимание по време на проекта за възможността да се предоставят съответните продукти на клиентите. Целта е да се предлагат желаните продукти в необходимото качество. Това, от което сме силно впечатлени, е фактът, че хората в банката са изключително ентусиазирани да обхванат и да навлязат в това направление, което е свързано с доброто обслужване на клиентите.

Имате ли впечатление от българската банкова система и къде стои тя в региона?

Мисля, че в някои от сферите българската банкова система все още е назад, но в някои напредва. Страни като Унгария, Полша и Чехия са доста напред в своето развитие. Голяма част от техните банки - най-вече в Полша и Чехия, вече са изцяло собственост на чужди банки. Страните от Балканите не получиха толкова рано ползите, които идват с евентуалното финансиране и инвестиции от новите собственици. Най-общо бих могъл да кажа, че балканските страни все още изостават от страните в Централна Европа. В същото време обаче трябва да напомня, че тези страни, които бяха първи в играта, направиха и доста грешки. Една от тях е че смятаха, че информационните технологии са решаващи за всички проблеми, и по доста болезнен начин откриха, че това не е точно така. Смятам, че България има предимството, че тези грешки са вече известни. Друг аспект е човешкият фактор. но Нещата, от които аз съм впечатлен, са ентусиазмът и нивото на професионализъм на младите хора от средното мениджърско ниво. Аз съм убеден, че след като има такава жажда за успех в Банка ДСК, това е добре и за България. Има обаче и места на изоставане. Моето мнение е, че с влизането на България в Европейския съюз ще се постигне доближаване и до развитите банкови системи в региона.

/Предоставено от BEF News Desk/

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...