Трябва директно да атакуваме чуждите инвеститори

24.06.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Централна и Източна Европа през следващите 10 години ще са един от притегателните центрове на капитали

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

В какво се състоеше работата по изготвяне на стратегията за инвестиционен маркетинг на България?

Анатоли Белчев:

Първо анализирахме тенденциите в световен мащаб по отношение движението на капиталовите потоци и предимствата на Централна Европа и България. Анализирахме откъде идват потоците, към кои индустрии са насочени и къде България може да привлече тези потоци. Във втората част от проекта работата ни беше свързана с проучване на привлекателността на България според чуждите инвеститори. Анкетирахме около 120 компании и сравнихме тяхното виждане с подобно проучване, направено през 1999 г.

Какво Ви изненада, какво Ви направи най-силно впечатление в работата по проекта?

Анатоли Белчев:

Много приятно бях изненадан от силно повишения интерес към страната ни. Стабилизирането на макроикономиката, по-големият съвкупен брутен продукт заради растежа от 4.5 и 5.5%, предстоящото влизане в ЕС, хармонизирането на законодателството ни с това на съюза - всичко това се забелязва. Освен това се оказа, че доста голям брой около дванадесет индустрии имат потенциал да привлекат чужди инвеститори.

Кои от тях все пак се открояват?

Анатоли Белчев:

Четири сектора според нашето проучване имат най-голям потенциал. Три от тях са от сферата на услугите - информационните, комуникационните и компютърните технологии, туризмът и бизнес-аутсорсингът. От производствения сектор е машинното и електроинженерство, като тук става дума за проектиране на различни детайли и специализирани производства, а не за масово производство и тежко машиностроене.

Значи според вашето проучване в тези четири отрасъла страната ни е с най-голям капацитет и конкурентни предимства?

Анатоли Белчев:

Да, но в същото време в тези индустрии се насочват и в най-голяма степен инвестиционните потоци в региона.

Кои са най-големите конкуренти на България в привличането на капитали?

Анатоли Белчев:

Това са петте централноевропейски страни - Полша, Унгария, Чехия, Словакия и Словения, а освен тях - Хърватия и Румъния. Конкуренцията в региона е доста сериозна - в Словения, Словакия, Чехия, Полша, Унгария, вече и в Румъния са създадени много добри условия за привличане на инвеститори.

А Китай и другите азиатски страни?

Анатоли Белчев:

Те не са директен конкурент на България, а конкурент на региона като цяло. Нашият анализ беше насочен върху това какво трябва да направим, за да привлечем инвестициите, които са насочени към Централна и Източна Европа. Смятаме, че ЦИЕ, наред с Китай, Индия, Германия и САЩ в следващите от 5 до 10 години ще са основните притегателни центрове за инвестиции.

Препоръчвате на правителството активен подход в привличане на инвестиции. Какво точно означава това?

Анатоли Белчев:

Активен и фокусиран. Вниманието трябва да е върху стратегическите сектори. Инвеститорите трябва директно да бъдат атакувани, защото иначе може да продължат да влагат в региона, но да подминават България. Затова сме направили списък на над 100 компании, които сме анализирали. Те имат голям потенциал да инвестират у нас. Препоръчали сме на държавните институции - Българската агенция за инвестиции или отделните отраслови министерства, да създадат екипи, които да установят директен контакт с тези компании. Те трябва да ги атакуват с писма, да ги информират, ако възникне възможност за инвестиране в съответната индустрия, да им напомнят за предимствата, които предлага България. Трябва постоянно да следят развитието на тези компании и техните стратегии за експанзия. Така че препоръчваме фокусиран подход, а не да се залага само на изграждане имиджа на България. Също така статии за България и нейните успехи в определени области трябва постоянно да се появяват в специализираните издания на индустриите с потенциал.

Къде е България по отношение на основните си конкуренти?

Анатоли Белчев:

През последните 2 г. имаме много добри резултати в привличането на инвеститори, но в същото време сме доста изостанали от новите страни членки на ЕС. По отношение на данъчното облагане имаме предимство, но в международен мащаб съществува тенденция за намаляване на фискалните стимули и насочване към директно подпомагане на инвеститорите например, предоставянето на конкретни условия като заделяне на земя, изграждане на инфраструктура и т.н. А в тази посока България едва сега прави първи стъпки.

Българските инвеститори няма ли да се почувстват пренебрегнати, ако държавата предоставя стимули само за чуждите капитали?

Анатоли Белчев:

Не мисля, че в момента съществува деление дали един инвеститор е чужд или местен. Но в същото време България се нуждае от чуждите инвестиции. Тя има негативен търговски баланс и това е един от основните начини, с които българската икономика и валута може да бъдат стабилизирани. Все още българският капитал не е достатъчно силен, за да прави инвестиции от 50-100 млн. евро.

Къде очакваме инвеститори?

Анатоли Белчев:

- Информационни и комуникационни технологии
- Търговия на едро/дистрибуция, транспорт и логистика
- Аутсорсинг
- Туризъм
- Преработка на селскостопански продукти
- Химични продукти
- Металообработка
- Шивашка промишленост
- Мебелна промишленост
- Машинно и електроинженерство
- Минно дело
- Селско стопанство

Прогнози

Клиентите ни смятат, че българия е прозрачна и предсказуема

България не може да разчита вече на привличане на чужди капитали чрез приватизация. Ако страната се фокусира върху предложените от нас 10-12 индустрии с конкурентни предимства, мисля, че може да задържим рекордните нива на преки чужди инвестиции от последните 2 години. В регионален мащаб има стотици компании, които не са навлезли у нас, но може да се очаква в следващите 3 до 5 години значително да увеличат обема на инвестициите си. Освен това при благоприятни условия всяка компания, дошла у нас, е готова да се разширява и да надгражда.

България вече е в радара на чуждите инвеститори. Например пред хората, които се занимават с екуити или венчърни фондове, вече има поставени определени задачи за навлизане в този регион и те структурирано търсят възможности да изграждат позиции, включително и в България. От разговори с наши колеги в Лондон знаем, че за България се говори като за страна, в която има ниски данъци, бюрокрацията е приемлива, законодателството е приближено до това, което има в ЕС, и в този смисъл България е прозрачна и предсказуема.

Преди десетина дни Deloitte България представи пред Министерството на икономиката анализа си за международната инвестиционна среда и възможностите за привличане на преки чужди капитали в България. Консултантската компания спечели в края на 2004 г. обществена поръчка за изработването на стратегия за инвестиционен маркетинг на страната ни.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...