Търговецът на финансовите пазари трябва да има ясна стратегия, знания и опит, да е търпелив и дисциплиниран

13.07.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
"Адмирал инвестмънт енд секюритис" предлага обучение на физически лица в сферата на валутната търговия и техническия анализ

 

 

Специално за ECON.BG

                                                                           

 

Г-н Даражанов, Вие сте аналитик в "Адмирал инвестмънт енд секюритис", фирма специализирала се в сферата на валутните прогнози и анализи. Какви са Вашите корпоративни приоритети?

Ангел Даражанов:

Нашата фирма е от много скоро в страната. Едва от няколко месеца. Ние ще предлагаме в краткосрочен план обучение на физически лица в сферата на валутната търговия и техническия анализ. Така ще бъде до приемането на страната ни в ЕС. Надяваме се това да стане на 01.01.2007 г. След тази дата ще се постараем да предложим на публиката интересни проекти и инструменти за инвестиране. Така че засега сме се фокусирали само на обучението. Нещо твърде подценявано досега у нас.

Кои са общите правила, които трябва да се спазват, за да се търгува успешно на финансовите пазари?

Ангел Даражанов:

Общо казано търговецът трябва да има изградена ясна стратегия или система за търговия, достатъчно знания и опит за правилен анализ на пазара и търпение и дисциплина да спазва правилата, които произтичат от стратегията и анализа.

Как трябва да се изгради правилна стратегия за търговия?

Ангел Даражанов:

За да се изгради правилна стратегия за инвестиране на финансовите пазари, трябва първо ясно да се определи дали ще се инвестира дългосрочно или ще се предприемат краткосрочни спекулации. От това зависи какви анализи ще се правят и как ще се взимат търговските решения. Общо могат да се разграничат два типа стратегии – такива, които са подходящи за рейндж и такива, които са подходящи при тренд. При първите важи правилото "купувай евтино, продавай скъпо", а при вторите "прибирай загубата бързо и остави печалбата да расте, колкото се може по-дълго". И двете си имат своите предимства и недостатъци, но втората се е доказала като по-печеливша в дългосрочен план.

Кои са методите за анализ на финансовите пазари?   

Ангел Даражанов:

Първо, методите за анализ на финансовите пазари се разделят общо на фундаментален и технически. Фундаменталният изследва икономическите данни и новини и се опитва на тази база да прогнозира измененията на цените. Като естествено се предполага, че ако данните са положителни, то цената на конкретния актив ще тръгне нагоре и ако са отрицателни съответно надолу. Конкретно на международните валутни пазари, за да се изготви правилен фундаментален анализ трябва да се вземат много фактори под внимание и в крайна сметка да се предвиди и как  тези фактори ще се възприемат от участниците на пазара. Много неправилна е нагласата да се търгува като реакция на публикуването на новини. В повечето случаи новината вече е асимилирана от пазара, т.е. вече са заети съответните позиции, и след публикуването й се наблюдава обратната реакция – при положителна новина цената пада или обратното, при отрицателна новина има покачване. Този феномен отразява старото правило "купувай очакванията и продавай новината". Фундаментален анализ на валутните пазари е добре да се следи за по-дълги периоди и да се вземат под внимание по основни фактори като лихвен диференциал между валутите, равнище на инфлацията и общо икономическо състояние.  

Второ, техническият анализ изследва движението на цените и на тази база прави изводи за текущото състояние на пазара и прогнозира бъдещите изменения. Движението на цените всъщност отразява борбата между купувачите и продавачите или биковете и мечките. Когато биковете са преобладаващото мнозинство цената върви нагоре, когато преобладават мечките - цената върви надолу. Това е основният търговски закон на търсенето и предлагането. Всяко придвижване на цените е в резултат на превишаване на обема на едната група над другата. От техническа гледна точка не е толкова важно защо групите действат именно така, а е важен самият факт. Техническият анализ използва ценовите движения, за да открие коя група преобладава на пазара и от там да направи изводи за  текущата и бъдещата тенденция. Способите за това са най-различни, но в основата си повечето инструменти на анализа са математически и произлизат от движението на самата цена. Инструменти на техническия анализ са тренд линиите, нива на подкрепа и съпротива, ценови фигури за обръщане и продължаване на тренда, числата на Фибоначи, които са важен елемент от арсенала на всеки анализатор, и множество индикатори.  Например индикаторите, които откриват състоянието на временни свръхпокупки и свръхпродажби. Това са така наречените осцилатори. За тях може да се каже, че те ни показват вътрешната сила на пазара. Вътрешната сила представлява потенциалът на пазара да за превзема нови ценови равнища.

Какво представлява вълновият анализ?

Ангел Даражанов:

Вълновият анализ се базира на ценовите фигури, които се образуват периодично на графиката. За първи път те са открити и описани от Ралф Нелсън Елиът през 30-те години на миналия век и затова се наричат вълни на Елиът. Моделите, които той описва,  всъщност представляват циклите на взаимодействие между двете основни групи на пазара, които споменахме - купувачите и продавачите. Всеки, който се е интересува или се занимава с финансови пазари знае, че съществуват цикли, или периоди на растеж, забавяне, упадък и нов подем. На капиталовите пазари тези цикли съвпадат, и в известна степен дори изпреварват, циклите в развитието на икономиката. Анализирайки по-задълбочено, Елиът открива, че фигурите, които се описват от движението на цената, представляват модел, който се повтаря непрекъснато и на по-малките времеви графики и на по-големите. Общо казано вълните се делят на две основни групи - импулсни и корективни. Първите са по посока на основния тренд, т.е. те придвижват цените, а вторите са в противоположна посока и представляват временни корекции. Вълните, описани от Елиът, са ограничен брой, но на практика съществуват безброй варианти при тяхното редуване, структура, сложност и съотношения. Това е нормално тъй като пазарът е многомерен - на него има краткосрочни, вътредневни, средносрочни и дългосрочни търговци. Затова за правилното провеждане на анализа са необходими повече опит и познания. Но вълновият анализ дава големи предимства, защото ни показва в каква фаза се намира тренда и дава възможност да се правят прогнози, които много често се сбъдват с голяма точност.

Дълго време, а и все още вълновите аналитици ползват като основно ръководство книгата на Роберт Претчер, който структурира и допълва трудовете на Елиът. Един по-съвременен, но по-неизвестен автор в тази насока е Глен Нили. Той изследва структурата на пазарните движения в продължение на десет години, следвайки вълновия анализ и открива множество закономерности и правила за вълните на Елиът. Глен Нили всъщност изготвя цяла методология за прилагането на вълновия анализ. Многобройните правила и принципи, които трябва да се спазват, правят анализа труден, но точно в това му е и предимството, защото правилата помагат за откриването на вярното вълново броене. Роберт Претчер не поставя толкова много изисквания, но провеждането на анализа на практика се затруднява точно поради липсата на достатъчно правила и ориентири и оттам се стига до грешки. Понякога пазарът навлиза в периоди, при които няма ясни признаци кой вариант на вълновото броене е правилният и анализът не може да бъде правилно продължен, докато не се появи ясен ценови модел. А практичната значимост на вълновия анализ е в това да се открие в режим на реално време в каква фаза се намира трендът и оттам да се направи правилна прогноза.

Бихте ли коментирали текущата ситуация на международните валутни пазари?

Ангел Даражанов:

От началото на 2002 до края на 2004 г. приключи един цикъл на падане на долара. През този период Федералният резерв на САЩ понижи основната лихва от 6%, през 2001 до 1%, през 2003- 2004г. От юни 2004 г. ФЕД повиши лихвите 17 пъти, стартирайки от 1% до сегашните 5,25% и в момента Америка е с едни от най-високите лихви. През 2005 г. доларът се покачваше като възвърна част от загубените си позиции.  От началото на 2006 година общата тенденция за долара е в низходяща посока. Коментарите за това са основно от опасения относно забавяне на темповете на икономическото развитие на САЩ и очакването за прекъсване на повишенията на лихвения процент. Участниците на пазара очакват някаква индикация за генералната посока относно  курса на долара, който е водещата валута. Затова неслучайно се коментират толкова често решенията на ФЕД за лихвения процент, тъй като той е определящ за движението на капиталовите потоци. На този етап е трудно да се направи някаква по-точна прогноза, но очаквам още едно движение срещу долара, което да продължи вероятно до есента или най-късно до края на годината,  след което да започне едно по-дългосрочно покачване на американската валута. Есента често започват силни движения на валутните пазари, а и от гледна точка на техническия и вълновия анализ такъв сценарий е много вероятен.

Възможно ли е всичко това да бъде усвоено от начинаещ човек в тази сфера? На това ли обучавате хората, посещаващи вашите курсове?

Ангел Даражанов:

Разбира се, че за начинаещ човек е невъзможно да усвои всичко това наведнъж. Но мога твърдо да заявя, че всеки от преминалите триседмичното ни обучение е получил максимално много знания, така необходими за по-нататъшното усъвършенстване в сферата на техническия анализ и валутните прогнози. Нека така да се изразя - ние даваме необходимата основа. Все от някъде човек трябва да започне, нали?

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...