Фирмите със социални функции - успешен пример от Стара Загора

17.07.2007 | 02:00
по статията работи: econ.bg
Диана Любомирова – изпълнителен директор на "Пътно строителна компания ЕС БИ ЕС" АД и Таня Славова – управител на "Мересев" ЕООД
Фирмите със социални функции - успешен пример от Стара Загора

Старозагорска област разполага с ресурси и потенциали, използвани и имащи отношение към развитието на националния, регионалния и местния социално-икономически и инфраструктурен комплекс. Това й отрежда и едно от водещите места в развитието на Южния централен район за планиране. Стара Загора е позната още и с редица модерни, съвременни високотехнологични производства от оръжейната индустрия, роботиката, хидравликата и др.

 

Интервю на икономическото предаване "Екон" на ТВ "Европа"

 

 

Представете накратко дейността на вашето дружество?

 

Таня Славова – управител на "Мересев" ЕООД:

"МЕРЕСЕВ" е 100% общинско дружество, създадено е през 1954 г., в началото като ТПК. В дружеството работят хора с най-различни увреждания, както физически, така и умствени. Работят 57 човека и 80% от състава е с не сто процентова трудоспособност. В дружеството се извършва изработка на опаковки от картон и велпапе, има печатница и шивашки цех.

 

Диана Любомирова – изпълнителен директор на "Пътно строителна компания ЕС БИ ЕС" АД:

ЕС БИ ЕС е създадена през 1996 година и вече 10 години е на пазара. Занимава се основно в със строителство на пътища, поддръжка на пътища, рехабилитация. В момента във фирмата работят около 60 човека. Изпълнили сме няколко големи обекта на територията на община Стара Загора, в областта и съответно на територията на страната. По-големите обекти са рехабилитацията на пътя Слънчев Бряг-Бургас, обходният път на Стара Загора и Казанлък и 3 обекта по програма САПАРД на територията на общините Долни Дъбник, Раковски и Якоруда. Основно фирмата работи на община Стара Загора, имаме вече спечелен трети договор за поддръжка н уличната мрежа и четвъртокласната пътна мрежа на територията на община Стара Загора и 7-ма година ние работим по поддръжката на община Стара Загора. Имаме спечелени договори за поддръжка на територията на община Смолян и за четвъртокласна пътна мрежа.

 

С какво региона на Стара Загора е благоприятен за правене на бизнес във Вашата сфера?

 

Диана Любомирова:

Стара Загора е една динамично развиваща се област. Имаме прекалено много предпоставки за развиване на бизнеса. Като строителна фирма, която се занимава с инфраструктура, участваме в много проекти, за това мога да кажа, че бизнесът в Стара Загора е динамично развиващ се.

 

Има ли бъдеще за дружество като Вашето, което до голяма степен има социални функции?

 

Таня Славова:

За жалост през последните години тези предприятия са оставени на свободния пазар и съществуването им е изключително трудно. Имайки предвид спецификата на хората които работят, производителността на труда е ниска. Конкуренцията е много сериозна и развитието на такива предприятия е трудно. Държавата трябва да помисли да ги субсидира, за да може хората, които работят, да се интегрират не само социално, но и финансово. Заработките в този вид предприятия са изключително ниски поради ниската производителност на труда. Това е най-големия проблем.

 

Фактът, че сте общинско заведение, и че продължавате да съществувате означава, че общината има ангажимент към хората в неравностойно поведение?

 

Таня Славова:

В лицето на д-р Желев и цялата общинска администрация, помощта е изключително голяма. Не само общината трябва да мисли за този вид предприятия, защото тези хора са ангажимент на цялата държава. Проблемът според мен е национален.

 

Какви са препоръките Ви за решаване на този проблем?

 

Таня Славова:

Хората в бизнес би трябвало да повярват на тези хора и ако се възлагат поръчки на предприятия, по този начин те ще помогнат. Нашите разходи са по-високи заради по-високите издръжки на работниците. Ако държавата направи данъчни облекчения за фирмите, които работят с тези предприятия, тогава самия клиент ще иска да работи с такъв вид дружества.

 

Очаквате ли засилване на конкуренцията във вашия бранш от страна на чуждестранните фирми и доколко българските фирми са конкурентноспособни?

 

Диана Любомирова:

До този момент на търговете, в които сме участвали, винаги е имало участие и на чужди фирми. Мисля , че много от българските фирми са абсолютно конкурентноспособни на чуждите и до този момент бълг. фирми са показали, че могат да се справят със задачите в нашата област.

 

Има ли проекти, по които бихте могли да кандидатствате, за да подобрите дейността на предприятието?

 

Таня Славова:

Миналата година спечелихме такъв проект за шивашкия цех. Проектът е на стойност 34 хиляди лева и е към социалното министерство. Ремонт на цеха не беше правен от създаването на предприятието. Сега условията са по-добри, но общо взето парите са малко. Миналата година от общината ни бяха отпуснати 26 хиляди лева за закупуване на нови шевни машини.

 

Има ли повече възможности за вас по европейските фондове и програми?

 

Таня Славова:

Мисля, че тези фондове имат прекалено високи изисквания. Много е трудно да намериш подходящия нетрудоспособен човек за тези работни места.

 

Диана Любомирова:

С влизането на България в ЕС доста средства се насочват в областта на инфраструктурното строителство. Миналата година общината спечели проект за финансиране на четвъртокласен път и ние го реализирахме – това е пътят Ст. Загора – Малка Верея – Лясково. За четвъртокласните пътища се отпускат по-малко средства от бюджета, необходимо е да се кандидатства по проекти за подобряване на четвъртокласната пътна мрежа. Това правят общината и държавните структури, тъй като те ръководят строителството на пътищата от първи, втори и трети клас.

 

Кои са основните проблеми, които срещате в областта на пътното строителство?

 

Диана Любомирова:

Нашата дейност се ръководи от закон, който не е съобразен с дейността на пътното строителство. Един куриоз - когато трябва да се издаде разрешение за строителство в инфраструктурата, то трябва да се съгласува с пожарната, губи се време. Законовата уредба трябва да се подобри и да се включат нещата, които са характерни за самата инфраструктура. Мисля, че трябва да се преработи и Закона за обществените поръчки, в него има изисквания, които създават предпоставки  за некоректни оферти.

Ако трябва да бъда по-конкретна - закона казва, че трябва винаги да се избере по- ниската оферта, но аз печеля ниски търгове, защото давам реални цени, а много други фирми дават нереални цени и те печелят.

 

Как виждате бизнеса си оттук нататък в Стара Загора и извън нея?

 

Диана Любомирова:

В нашата област винаги ще има много работа, основният проблем обаче е липсата на обикновена работна ръка. Основната ми задача е да се задържи персоналът, който работи за нас. Болно ми е, когато някой напусне пътното строителство и отиде в друго строителство. Нашата работа е тежка, хората работят при много тежки условия. Тези неща не са атрактивни и за съжаление не можем да намерим хора, които да останат за по-дълго. От 160 човека в нашата фирма, 135 работят от доста време.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...