Франция е един от най-големите потенциални инвеститори в България

15.07.2003 | 01:00
по статията работи: econ.bg
 

Специално за ECON.BG

 

- Г-н Дюлайе, каква е идеята на Френско-българския бизнес клуб?

Стефан Дюлайе:

- В България има Френски Бизнес клуб още от края на 90-те. Той обединява всички френски бизнесмени, които са обвързали съдбата си с България, които са насочили парите и бизнеса си тук. Днес ние представляваме над 40 компании в България. Най-значимите са в млечната промишленост (Данон), електроенергията (Шнайдер), рекламата, зърнените изделия. В банковия сектор сме представени от Societe Generale Group, която притежава близо 98% от Експресбанк, както и BNP Paribas България. Френско-Българският Бизнес Клуб има две основни цели – първата е да социализираме френското бизнес общество в България, най-вече в София, а втората – да лобираме за решаването на бизнес проблемите, които среща френското бизнес общество. Целта на клуба е да представя и защитава интересите на френските компании в България, както и да консултира френски инвеститори, проявяващи интерес към българския пазар.

- Познат ли е българският пазар на френските инвеститори?

Стефан Дюлайе:

- Франция е на 13-то място по инвестиции в България, което означава, че преди нас има 12 държави. Същевременно, сме в топ 5 на инвеститорите в съседни на България страни. Въпреки това, според мен, ние сме един от най-големите потенциални инвеститори в България. 

- Кои са предпочитаните от френските инвеститори сектори?

Стефан Дюлайе:

- Страни, като Гърция, Турция и Румъния са по-популярни сред френското общество по исторически причини. В България сме едва на тринадесето място като инвеститор. Клубът ще лобира в няколко сектора – промишленост, услуги, селско стопанство, бързооборотни стоки и продажби на дребно.

- Какви са вашите съвети към френските инвеститори? От какво трябва да се пазят?

Стефан Дюлайе:

- Понякога за България се чуват неприятни неща заради администрацията. Създаването, регистрацията на една фирма е много трудно. Често това обезкуражава френските фирми и те не инвестират в България. Бюрократичната система тук е много тромава.

- Как  виждате френско-българското сътрудничество занапред? Кои са ефективните форми на сътрудничество?

Стефан Дюлайе:

- Смятам, че от френско-българското сътрудничество би могло да донесе много големи ползи. Когато някой идва отвън, за него не е лесно да създаде нещо в България, но когато живее тук, нещата стоят по друг начин. Не френската бизнес общност й харесва да живее в България и аз се надявам, че в обозримо бъдеще ще се създаде едно по-близко сътрудничество.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...