Специално за ECON.BG
- Г-н Роуф, как протичат преговорите с правителството относно бюджета?
Джеймс Роуф:
- Преговорите започнаха през септември и ще продължат до идването на мисията през ноември. Диалогът ни с правителството е много полезен и конструктивен. Имахме известни притеснения за макроикономическата рамка, по отношение на нарастващия дефицит по текущата сметка, което според Фонда показва нуждата от поддържане на разумна фискална политика и нисък бюджетен дефицит. В тази плоскост бяха основните ни дискусии с правителството. Според мен, обаче, между двете страни вече няма толкова различия и можем да приключим успешно преговорите по време на мисията през ноември.
- Виждате ли основателна причина правителството да не изпълни обещанието си за намаляване на данъците тази година и следване на обещаната линия на намаляване на бюджетния дефицит?
Джеймс Роуф:
- Нашата гледна точка беше, че при наличието на нарастващ дефицит по текущата сметка, е по-добре да се следва още по-строга фискална политика в сравнение с планирания дефицит от 0.5%, вместо да се отива към по-либерална фискална политика. Но, както вече споменах, мисля, че двете страни вече изгладиха противоречията си, което е важен и полезен сигнал за придържане към заложеното в средносрочен план. Същото е положението и при данъците, мисля, че придържането към средносрочния план е добро решение. Основното, обаче, е да се постигне набелязаният дефицит. Ето защо, по отношение на разходите и данъчната политика, правителството не може да реализира намеренията си без по-малко намаление на данъците. За съжаление, понижаването на данъците не може да се осъществи толкова бързо, колкото е планирано първоначално.
- Как виждате България в Европейския съюз през 2007? Какво ще се промени за нас?
Джеймс Роуф:
- Всички в България очакват присъединяването към Европейския съюз да се осъществи колкото е възможно по-скоро и МВФ, както и всички други международни организации в България, правят всичко, което зависи от тях, за да подпомогнат влизането на страната ви в ЕС през 2007 г. Искам да отбележа, че хората не трябва да очакват стандартът на живот да скочи веднага до нивата в Западна Европа. Това е бавен процес и ще продължи да бъде бавен процес и след влизането в Европейския съюз. И сега стандартът на живот нараства, правителството следва разумна макроикономическа политика, която подпомага този процес. Фондът също се опитва да подкрепя процеса, който за съжаление е дълъг и бавен.
- Мислите ли, че комуникацията между българското правителство и МВФ е достатъчно открита и ясна за обикновените хора?
Джеймс Роуф:
- Разбира се. Дискусиите с правителството са много конструктивни, открити и ясни и заради това е удоволствие да се работи в България. Според мен, с помощта на медиите комуникацията става дори по-открита. Мисля, че хората в България са добре информирани по икономическите въпроси. Бях приятно изненадан от хората, които наистина се опитват да разберат проблемите в дълбочина.