Г-н Ламбракис, откога Интраком развива дейност на българския пазар?
Основахме Интраком България през 1995 г. като дружество с ограничена отговорност. Компанията е дъщерна фирма на Интраком Гърция и изцяло нейна собственост.
Какви са финансовите резултати на дружеството за 2000 г. И очакванията ви за 2001 г.?
През 2000 г. оборотът на дружеството е около 3 млн. DEM, но това беше година, която не беше от добрите за Интраком България. Очаквам доста по-добри финансови резултати през тази година, тъй като участваме в няколко конкурса. Възложени са ни и известен брой доставки, но по-конкретно не бих могъл да кажа, защото конюнктурата в България бързо се променя.
Какви проекти сте успели да реализирате до този момент?
Ние предлагаме проектиране, възлагане, монтиране и обслужване на авангардни проекти. Работим с изключително квалифициран персонал. Гордея се с проекта, възложен ни от БТК, за изграждане на оптичен кабел София - Кюстендил - Петрич, обхващащ общо 11 града. Дължината на връзката, която построихме, е 285 км, това е важна артерия за комуникация не само в страната, но и с международно значение. Приехме проекта през 1998 г., като трябваше да извършим сами всичко - проектиране, изкопни работи, полагане на пластмасови тръби, изграждане на резервния кабел, инсталиране на системи за препредаване. Първоначалният капацитет е 34 хил. канала, като има възможност за увеличаването му. Интраком постави и една система за управление на всички останали от тази ос, която следи функционирането на работата. Тя би могла да обслужва и други системи от цялата страна. Друга важна поръчка на Интраком е проектът CCS7 - за мониторинг на мощности в страната. За всички тези поръчки, както и тези, които очакваме в бъдеще, Интраком България си сътрудничи с големи фирми и лидери в тази област - Agilent, Cisco, българската Газстроймонтаж и много други.
Какви са целите на Интраком България?
Целта на дружеството е да се развива, като използва български персонал. Доказателство за това е, че при работата по оптичния кабел София - Петрич поетапно работеха над 500 българи и само трима гръцки граждани. Нашият подход е да предлагаме авангардни технологии, като използваме местни професионалисти.
Законът за обществените поръчки не ви ли създава трудности в работата?
Бюрокрация има във всяка страна. Но това е изискване за защита на интересите на държавата. Успяхме да се адаптираме към местната среда.
Имате ли общи проекти с другите две дружества на г-н Кокалис тук - Булфон и Глобъл-Нет?
Ние нямаме преки бизнесотношения с тези две фирми. Булфон и Глобъл-Нет са сериозни дружества, но те работят в друга сфера.
Г-н Кокалис намекна за нови проекти в България. Да очакваме ли създаването на смесени дружества, обслужващи примерно данъчната система, осигуряването, здравната каса, НЕК, БДЖ?
Не бих могъл да коментирам изказванията на президента на компанията. Това е приоритет на Интраком Гърция.
Известни са близките отношения на Интраком с Еricsson, който е основен доставчик на оборудването на втория GSM оператор - GloBul. Ще се включите ли като подизпълнители и доставчици на оборудване?
Този въпрос не е обект на Интраком България. Ние се занимаваме предимно с големи проекти и участия в конкурси.
/Предоставено от BEF News Desk/