GPRS отваря врата към широка гама от услуги

26.03.2002 | 01:00
по статията работи: econ.bg

Специално за Econ.bg.

 

- Господин Колев, какво точно представлява технологията за пренос на данни GPRS, която демонстрира наскоро "Глобул"?

Стефан Колев:

- Вече няколко десетилетия развитието на мобилните комуникации преминава през различни етапи. В края на 80-те години, когато бе въведен аналоговия стандарт NMT, се заговори, че той дава възможност за персонализация на комуникациите, защото мобилният телефон е нещо лично. По-късно стандартът GSM не допринесе за нещо коренно различно в това отношение. По същото време обаче компютърните системи се развиха и се заговори, че те дават възможност за глобализация, но пък при тях няма персонализацията, т.е. възможността крайното устройство да си е само твое. И именно GPRS-технологията е тази платформа, която дава възможност за смесването между глобалните възможности на компютъра и възможностите на мобилния телефон за персонализация.

Тази технология дава възможност директно на мобилния телефон да получавате това, с което сте свикнали от персоналния си компютър.

- Каква скорост за преноса на данни позволява GPRS и как ще се стигне до обещаваните от третото поколение мобилни комуникации 2 мегабита в секунда?

Стефан Колев:

- GPRS в експериментални условия позволява 171 килобита в секунда, в действителност обаче се постигат 56 килобита. А сегашните GSM-мрежи не позволяват повече от 10 килобита в секунда, което е достатъчно само за глас и SMS. Пътят до третото поколение, както виждате ще е много дълъг, така че тук говорим по-скоро за поколение 2,5.

Предимството на GPRS за момента обаче е това, че тази технология е вече готова, тя използва съществуващия честотен ресурс и няма никакъв проблем да бъде надградена върху съществуващите GSM-мрежи. Вече близо 100 GSM-оператора в света я използват, като дори има такъв роуминг - между немския T-Mobile и чешкия "Радиотелекомуникация Чехия". Вече има десетина модели GSM-апарати, които имат техническата възможност за GPRS.

Основното предимство на GPRS е, че мобилният абонат има постоянна свързаност към Интернет, като в същото време може да използва телефона си и за да приема или осъществява гласови обаждания.

- Какви ще са услугите за крайния потребител и как ще се заплаща постоянната свързаност?

Стефан Колев:

- Тази технология отваря една врата към изключително широка гама от услуги в мобилния вариант на Интернет - т.нар. wap. Потребителят ще има възможността да ползва чат-функциите и свалянето на всякаква информация от глобалната мрежа. Дава възможност и за електронно банкиране, което също вече навлиза в мобилния Интернет. Многобройни са чисто развлекателните функции - участия в турнири по табла или шах онлайн, възможността за размяна на мелодии и картинки. Досега това можеше да става само между "Нокия" и "Нокия" например и то не за всички модели.

Сравнително нова е възможността за сваляне и на mp3-файлове от мобилния Интернет, което при тези скорости, които позволява GPRS, е напълно възможно.

Начините за тарифиране на абонатите все още се обмислят, но тенденцията в световен мащаб е да се заплаща за количество изтеглена информация, а не за времето, което сте прекарал в мрежата.  

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...