Oбщина Стара Загора - инвестиции

12.07.2007 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Интервю на икономическото предаване "Екон" на ТВ "Европа"

 

Доктор Желев, какъв е размерът на инвестициите до момента в община Стара Загора? Какъв е броят на чуждестранните инвеститори в общината?

Евгений Желев:

Броят на чуждестранните инвеститори в общината е значителен. Мога да кажа, че това са световно известни фирми. Само два примера ще дам   Belvedere, Франция, която е фирма с крупно присъствие във винарския бизнес, и не само в него, но и в правенето на нови масиви, и Alcoa известна американска фирма в преработката на алуминий.

Общо инвестициите в общината за миналата година са над 250 млн. лв., като трябва да отбележим, че 105 млн. са чужди инвестиции, а 100 млн. - наши вътрешни български инвестиции. Така че можем да бъдем доволни от мащаба на самите инвестиции, от интереса на инвеститорите към общината.

Каква според Вас е печелившата рецепта за привличане на инвестиции в общината?

Евгений Желев:

Откритост преди всичко и точност при изпълнението на ангажиментите на местната власт – най-вече в услугите, които се предлагат не само на гражданите, но и на евентуалния инвеститор. Това прави впечатление, това търсят инвеститорите – да знаят, че имат сигурност при инвестирането, най-вече от страна на местната власт, която им гарантира прозрачност на процедурите – това се оценява.

Не на последно място – всяка една местна власт трябва първо да презентира общината си като добро място за инвестиции и живеене. Да направи така, че инфраструктурата, животът в общината да са близки до онези, които инвеститорите познават. Не е лесно, но когато осигуриш чистотата, добрата инфраструктура, осветление, канализация, вода - всичко онова, което касае хората с пари и бизнес, можеш да разчиташ на определен успех. Но пак повтарям – най-вече откритостта, коректността на процедурите и услугите.

Освен откритостта и прозрачността на процедурите, какви други са стимулите за инвеститорите в община Стара Загра?

Евгений Желев:

Стимулите за инвеститорите са геостратегическото място на общината – центъра на България, центъра на Балканския полуостров, пресечна точка на 4 транснационални коридора – N: 8, N: 4 и N: 9. Това е посока запад-изток от Адриатическо море, през България към Черно море и Русия - това е коридор N: 8. N: 4 – от Средна Европа, през България, Стара Загора, Близкия и Средния Изток. И N: 9 от Скандинавския полуостров, през България и Стара Загора, директно към Александруполис. Така че това положение и магистралата, която само след месец и половина ще мине край Стара Загора, наличността на свободни и определени зони, като зони за бизнес развитие, добрата комуникация, добрите услуги, са една основна част от факторите, които привличат инвеститорите. Защото се оказва, че при натовареността на средноевропейските летища в последните 25 години, логистичната част на бизнеса ще се изнася в тази част на Европа, и ние имаме шанс да се включим в този процес, като развиваме комуникационно-транспортните схеми, около и в града. И най-вече, като перспектива за нашето летище, което така или иначе след определено време ще заработи.

Доколко състоянието на инфраструктурата в общината съдейства за привличането на още инвеститори?

Евгений Желев:

Ние можем да кажем, че община Стара Загора, що се отнася до инфраструктурата, в рамките на държавата и на Балканския полуостров, е в привилегировано положение. И с обходния път, и с лотовите направления север-изток, и сега с магистралата, която предстои да бъде пусната в действие, само до месец и половина-два – можем да кажем, че това способства за развитието на бизнеса в общината, в областта, и в България като цяло.

Как като кмет успявате да балансирате между обществения интерес и интересите на частните инвеститори?

Евгений Желев:

Пак казвам – с ясни и открити процедури. Хората, които искат да инвестират, трябва да получат сигурност за своите инвестиции, а от друга страна общността, която предлага територия, пространство и парцели, трябва да е сигурна, че инвеститорът ще изпълни инвестиционните си намерения. Това става чрез открити, ясни процедури и договорни отношения.

Бихте ли ни разказали малко повече за индустриалните зони в общината, които се оформят?

Евгений Желев:

Вие знаете, че Стара Загора беше първата община в България, която прие своя нов градоустройствен план. Това стана преди 4 години. Защото ние точно това целяхме – да дадем посоката на развитие, чрез градоустройството, което е закон за развитие на града, в перспектива на следващите 20-25 години. По този начин оформихме в югоизточна и източна посока две такива индустриални зони, които се развиват, и които представляват определен интерес за чуждестранните инвеститори. Презентирахме нашия технически промишлен парк. Той е около магазин "Метро" – това са 150-200 декара общинска земя с инфраструктура, която определено може да бъде лансирана, предложена за развитие на индустриална зона. Зоната около Зеленчуковата борса също придобива доста интересен вид, и вече там има и швейцарски инвестиции – направен е завод от швейцарска фирма. Това са нещата, които могат да бъдат казани относно индустриалната зона.

Важното беше да направим градоустройствен план, който да даде развитието на града. Да посочим къде ще има индустрия, къде ще има жилищна площ, кое ще е зеленина, кое ще е за обществено ползване. И ние това го направихме, оттук-нататък нещата са по-лесни и по-ясни.

По ваше впечатление, към кои сектори е ориентиран интересът на чуждестранните инвеститори най-вече?

Евгений Желев:

Почти във всички сектори на икономиката, преработвателната промишленост, машиностроенето, високите технологии. Стара Загора е град с традиции в някои от тях. Така че проблемът е липсата на работна ръка. Безработицата в нашия град е около 4,5%, доста под средноевропейското равнище на безработица. И това се оказа проблем за инвеститорите, дотолкова, доколкото квалифицираната работна ръка е в недостиг. Това трябва да ни направи по-внимателни и към перспективата и обучението на нови кадри. Защото се търсят и много строителни работници, и много работници с умения в тези сектори на икономиката. И ние сме в активен диалог и с Министерството на образованието и с бизнеса, за да усетим какво е тяхното желание, да правим всичко възможно по нашите закони и правила, да откликнем на техните искания.

Как виждате бъдещето на Стара Загора, след като България вече е член на ЕС? Вие сте казвали, че Стара Загора влезе в Европа преди България...

Евгений Желев:

Доста отдавна. Имам предвид нашия втори офис - офисът на Стара Загора в Брюксел. Но шансът на България и на Стара Загора след влизането ни в Европейския съюз е установяване на ясни правила – такива, каквито действат в Европа. Да можем да развиваме всеки един сектор на обществено-политическия живот.

Стара Загора има шанса да кандидатства и за финансиране чрез съответните европейски фондове – Структурните и Кохезионния. Така че да привлече допълнително средства за развитие на инфраструктурата – и социална, и културна, и техническа, която неминуемо ще се отрази положително не само върху бизнеса, но и върху целия живот на общината.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...