Как да направите къщата си по-привлекателна за купувачите?

25.09.2012
по статията работи: Теодора Пенева
Преди да ахнат от ремонтирания ви имот, потенциалните ви клиенти ще огледат района
Как да направите къщата си по-привлекателна за купувачите?

Преди време публикувахме няколко съвета за това как да ремонтирате имота си, за да го продадете на добра цена. Наскоро обаче попаднахме на гледната точка на експертите от сайта Ehow.com по този въпрос. Те ни подсетиха, че ако решим да продадем къщата си, сумата за нея много зависи от мястото, на което е разположена тя.

Независимо какво правите, за да повишите стойността на имота си, кварталът ви винаги ще повлияе на крайната цена. Ремонтът на банята или свежото фасадно пребоядисване може да се окажат без значение, както и всяка друга козметична промяна, ако в крайна сметка купувачите откажат да живеят в този район.

Защото, наистина домът е там, където е сърцето, но къщите в съседство са средата, в която на сърцето ви му се налага да живее. За щастие, съществуват малки трикове, с които бихте могли да се справите с това.

Принципът на огледалния ремонт

На кратко това ще рече да правиш промени в дома си по даден пример. Принципът започва с това да се вгледате в себе си и да ремонтирате дома си като отражение на това, което виждате. Направете някои прости поправки като да претапицирате мебелите си, смените старите водосточни тръби, засадите и аранжирате цветя в градината си или просто да купите нова пощенска кутия.

Вторият етап от огледалния ремонт идва, когато съседите ви видят колко по-добре изглежда къщата ви, без да сте се охарчили за това, и започват тайничко (или не толкова) да ви завиждат. Тогава ще забележите сами как вашите промени се отразяват на външния вид и на техния дом, който съвсем скоро ще „заблести“ в нова светлина. Или, казано с други думи – че ремонтът може да бъде заразен.

Никой няма да откаже малко помощ

Ако сте в приятелски или поне в поносими отношения със семейството през оградата, бихте могли да му окажете помощ, когато членовете му решат да "пипнат тук-там" дома си.

Най-малкото, пишат от електронното издание, като съседи си делите отговорността за коледната или новогодишната украса. Можете да пренесете тази тенденция и извън празниците (ако я спазвате; ако не – добре е да започнете). Разберете от какъв ремонт се нуждае съседът ви и му услужете – с инструменти, опит или физически труд. Можете да организирате и инициатива в по-голям мащаб – на ниво улица, например, и заедно с представителите на останалите къщи да освежите вида на улицата или булеварда си. Така можете да спечелите и отстъпка за пазаруване на едро, когато купувате съответните строителни материали.

Поддържайте района чист

Потенциалните купувачи на имота ви може и да не забележат някои несъвършенства по него, ако всичко наоколо е "чисто и спретнато". Както скромно подредения дом, така и семплият двор създават в много по-голяма степен усещане за уют, отколкото скъпите придобивки по него.

Затова е важно: Първо - да поддържате дома, двора и своята част от улицата чисти. И второ – доколкото зависи от вас, да подтикнете и съседите си да го правят. Организирайте срещи, подобно на събранията в блоковете. Изобщо правете всичко, което е необходимо, за да дадете да се разбере, че държите районът да се поддържа чист. Можете дори да правите периодични съвместни инициативи и миникампании, за да почиствате заедно. Съществува и възможността това да се окаже приятно начинание.

Погрижете се за незаселените дворове наоколо

Бумът в имотния сектор и последвалият рязък спад оставиха много собственици на домове в къщи, заобиколени от празни дворни площи, чакащи да бъдат застроени. Те не са ваша отговорност, но дори Амазонската джунгла би изглеждала по-добре в съседство до идеалния ви двор, отколкото едно огромно неокосено пространство, подчертават експертите. Затова можете да отделите малко време и да поработите с косачката за трева на местата, на които по принцип не ви е работа да го правите. Ще се изненадате от резултата.

Обменете опит с тези, които са минали по този път, и техните агенти

Посъветвайте се с останалите собственици в квартала, вместо с техните наематели, които практически ви се явяват съседи. Не, че на наемателите им има нещо – те просто нямат същия пазарен нюх, както хората, които вече са минали по вашия път.

Срещнете се с агентите по недвижими имоти, които са работили с вашите съседи. Въпреки че пряко не работят с вас, те имат интерес да се запълнят празните пространства наоколо по същата причина, по която и вие имате. Установявайки връзка с тях, можете да получите различни съвети, които да използвате.

Поработете и в своя двор

Както вече ви споменахме, да засадите и аранжирате градината си е евтина, но ефективна инвестиция. Може би ще се изненадате, но начинът, по който изглежда дворът ви, говори колкото за собствения ви дом, толкова и за средата, в която той е разположен.

Не е нужно да сте специалист градинар, за да освежите двора си. Поставете саксии и го подредете по начина, по който ви харесват. Засадете дворни цветя. Засадете храсти и млади дървета. В крайна сметка това е дългосрочна инвестиция, крайния резултат от която дори може да не дочакате. Но пък ще зарадва новите собственици (или наемателите) на дома ви.

Разберете в какво състояние е местното училище

И пак – оказва се, че ако поемете инициативата за неща, които не са ваша отговорност, това в крайна сметка ще се окаже във ваша полза. Дори да нямате деца на тази възраст, можете да се позаинтересувате в какво състояние са училищата в квартала ви. Бихте могли да предложите доброволна помощ – идеи, а защо не и малко спонсорство.

Много е вероятно потенциалните купувачи първо да разгледат местните учебни заведения и чак след това – къщата ви. Разбира се, същото важи и за детските градини и яслите наоколо.

Какво друго интересува купувачите, а не зависи от вас?

Разбира се, вашият квартал си има белези (или, както се казва разговорно - „кусури“), които не можете да промените. Също като вас, потенциалните му нови жители ще се интересуват от това на какво ниво е сигурността и как си вършат работа местните органи на реда. Освен това – доколко е развита локалната пътна инфраструктура. Съответно – какъв градски транспорт минава от там и в какво състояние са пътните платна, в случай, че в семейството има шофьори. И нещо особено модерно напоследък – дали има къде да паркират.

Вашата задача е да промените това, което можете, за да отвлечете от части вниманието на купувачите от онова, което не можете.

Ами ако живеете в апартамент?

Съветите, които експертите ни дават, се отнасят до евентуалната продажба на къща. Разбира се, повечето от тях са общовалидни или могат да се пригодят и ако става дума за апартамент. Например, както бихте могли да се грижите за своята улица с наредени на нея къщи, така можете да настоявате за почистване и на междублоковото пространство.

И един страничен съвет: Каквито и промени да решите да направите върху имота си, действайте с ентусиазъм. Повярвайте – ако влагате емоции в ремонта или останалите инициативи, които предприемате, това ще се отрази на крайния резултат.

Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....