Как да научим децата да ценят парите

21.04.2012
по статията работи: Ралица Стоянова
Отучете ги да приемат материалните придобивки за даденост
Как да научим децата да ценят парите
Снимка: Архив

Повечето родители биха се съгласили, че да научат децата си да ценят парите е важно. Въпреки това те са по-подготвени да говорят с малчуганите за секс, наркотици и алкохол, отколкото за пари, сочи проучване. Благодарение на следващите прости стратегии можете да помогнете на детето си да придобие умението да управлява парите си, което ще му е от полза през целия живот.

За вашето дете е трудно да осъзнае материалните придобивки, които приема за даденост. Чудесен начин да го научите да цени парите е като му плащате редовно някаква сума за определена услуга - например да изчисти къщата.

Включете детето в разпределянето на семейния бюджет, за да започне да оценява ресурсите, които са необходими, за да се води домакинство. Споделете това, което смятате, че е подходящо за възрастта на детето ви и избягвайте обсъждането на въпроси, които могат да предизвикат несъгласия, пише thefrugaltoad.com.

Обяснете, че банкоматът ви разрешава да теглите пари, които се изкарали с много работа. Децата трябва да разберат, че банкоматът е удобство, но ако не се използва правилно, води до такси и преразход. Може да му обясните например, че тегленето от банкомат на банката, от която е издадена картата, в повечето случаи е безплатно, а ако не, е по-евтино отколкото от банкомат на друга банка.

Заведете детето на пазар и му покажете цените, отстъпките и намаленията. Когато купувате играчка или любима храна на детето си, му покажете касовата бележка и му разкажете колко отстъпки от останалото, което купувате, са нужни, за да се “избие” тази покупка.

Когато използвате кредитна карта, обяснете му как работи тя. Когато получите отчета по картата си, отделете време да седнете с детето си и да му обясните колко време би отнело да я изплатите, ако правите минимални вноски. Разкажете какво става, ако не платите вноската си навреме, но също така споменете и облагите, които произлизат от редовното плащане. Идеята е детето да разбере, че кредитните карти имат важно предназначение, но трябва да се използват разумно.

Направете спестовна сметка на детето си, в която то да внася редовни депозити от собствените си спестявания. Може дори да определите процент от джобните му, който да отива в тази сметка.

Оцени статията:
5.00/5
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...