Как да откриете своя ментор в кариерата

10.11.2013
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
Успелите хора ни мотивират да бъдем по-добри в работата си
Как да откриете своя ментор в кариерата

Независимо дали в момента избирате мечтаната си кариера или просто сте заседнали на едно място в йерархията, за вас има едно решение. Избирането на подходящ модел за подражание, който да ви помогне, може да се окаже изключително важно.

Повечето хора нямат ментор – човек, на когото не просто се възхищавате, но и до когото може да се допитате при проблем. Не за всяко дребно затруднение, разбира се, но и малкото е ценно.

Да имате някого в своята (мечтана) сфера е винаги полезно. Някой, от чиито грешки и успехи да се учите.

Трудно ли се намира ментор?

Представяме ви няколко съвета, които да следвате по пътя си в професионалното развитие, предадени от изданието „Бъзъл“.

Какво искате?

Важно е да сте наясно сами със себе си. Какво искате от живота? Къде искате да се видите след пет години? Търсейки своя ментор, трябва да знаете отговорите на тези въпроси.

Вземете лист хартия и опишете (не твърде подробно) каква реализация мечтаете в своята кариера. Когато сте готови, прегледайки написаното и се замислете кой от възможните ви познати отговаря на описанието. Искате да бъдете мениджър на отдела, директор, изпълнителен директор?

Търсете открито

Не крийте желанието си да намерите своя ментор. Ако го търсите в своята компания, не се въздържайте да пускате намеци, когато сте сред колеги. Все някой ще ви даде предположение кой би бил подходящ. В даден момент може да се свържете с човека и да го поканите на обяд. Повечето хора ядат и не биха отказали да се срещнат с колега, та дори с по-нисша позиция. Разбира се, бихте могли и просто да говорите с хората от „Човешки ресурси“, чиято работа е да познават всички служители.

Резширете обзора си

Все пак недейте да се ограничавате прекалено с местата, където търсите. Ако в компанията ви не работи човек, на когото се вързхищавате и може да ви бъде полезен, потърсете другаде. Разпитате сред приятелите си, съседите си.

Използвайте социалните си умения

Ако сте потребител в социални мрежи като LinkedIn и Facebook, използвайте ги! С подробните им търсачки, вие може лесно да откриете хора от вашата служба, вашия университет или квартал. Знае ли човек, може вашият ментор да живее в същата кооперация.

Следвайте своя ментор

Веднъж харесали човек, който би могъл да ви подкрепи, следвайте го! Събития, семинари, специални срещи. Колкото повече места посещавате едновременно, толкова повече възможности ще имате да комуникирате.

Дръжте се подобаващо

Намерили своя ментор, трябва да заформите добри взаимоотношения. Много вероятно е да сте избрали човек, който е значително по-зает от вас. Съобразявайте се с това, не досаждайте, но бъдете упорити. Ако нямате възможност да се срещате на обяд, пишете си имейли, общувайте в социална мрежа. Важно е да не губите контакт, но недейте да го затормозявате с празни приказки. Знайте точно какво и кога искате да го попитате, но без да го отегчавате. Недейте да питате общи въпроси като „Как успяхте в живота?“. Питайте го за конкретни неща: „Как успяхте да осигурите договора с компания Х?“

Знаейки как да подходите в търсенето си, важно е да запомните, че менторът не е човек, който искате да бъдете. Той е човек, който можете да бъдете.

Ако вие сте по-пасивни и не си давате зор, скатавате се и искате всичко наготово, по-добре не търсете. Менторът ви бързо ще ви даде оценка и ще загуби интерес във вас.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...