Как да победим грипа

14.11.2012
по статията работи: Теодора Пенева
Близо 2 хил. души у нас годишно умират от пневмония в хода на грип. 7% от тях са деца до 1 г.
Как да победим грипа
Снимка: Sxc.hu

Настъпването на есента донесе най-благоприятните условия за появата на грип и настинка. Повечето от нас усетиха това на гърба си поне веднъж през последните седмици. В телевизионния ефир зачестиха рекламите на съответните лекарствени продукти, като една от тях дори ни даваше практически съвети за домашно лечение, по-известно у нас като „бабини практики“.

От Специализираната болница по инфекциозни и паразитни болести – София също ни предлагат няколко съвета за превенция и борба с неприятния грип.

Кога да се ваксинираме?

Специалистите съветват да предприемем тези мерки през месеците септември, октомври, дори началото на ноември. Причината това да е най-подходящият период за ваксина е, че тогава грипните вируси все още не са се разпространили и организмът има време да изработи предпазните антитела.

Ако пропуснем да се ваксинираме, лекарите препоръчват да останем бдителни към евентуална настинка и във всеки един момент да сме подготвени за справяне с нея. Макар и опасно, заболяването може да бъде лекувано, за да бъдат предотвратени евентуалните усложнения и понякога дори фаталният край. Колкото по-ефективно и „ударно“ е лечението, толкова по-бързо пациентите ще се възстановят и оздравеят.

Как ни атакува грипът?

По данни на Световната здравна организация (СЗО) ежегодно между 5-15% от глобалното население боледува от инфекция на горните дихателни пътища, като грипът е основната причина за тежко заболяване. Годишно в развитите страни се регистрират между 3 и 5 млн. случая на тежък грип и, което е още по-стряскащо, между 250 хил. и 500 хил. смъртни случаи.

У нас средногодишно около 2 хил. души умират в болниците от пневмония в хода на грип. Близо 7% от тях са деца на възраст до една година, а 72% – са хора над 60 години. Най-честите причини са възникналите усложнения и късното започване на противогрипното лечение и наблюдение от лекар.

Това, което обуславя сезонните грипни епидемии, е изменчивостта на грипния вирус, което води до циркулация на различните грипни вируси всяка година. Коментарът е на проф. Татяна Червенякова, изпълнителен директор на столичната Специализирана болница по инфекциозни и паразитни болести.

Понякога вирусът може да се промени до такава степен, че да предизвика пандемии*, които поради всеобщата възприемчивост и въздушно-капковия механизъм на предаване, обхващат за кратко време целия свят.

Какво задължително да направим, когато се разболеем?

Клиничната характеристика на една грипна епидемия или пандемия се определя от циркулиращите грипни вируси. Така заболяванията могат да варират от леко протичащи инфекции до тежки форми, завършващи със смърт.

По тази причина е много важно, когато усетим, че се разболяваме, да се консултираме с личния си лекар още в първите 24 часа. Самолечението, което сме свикнали да прилагаме, не е най-правилната стъпка. То дори е опасно, защото, прилагайки го, подценяваме риска от усложнения и съпътстващи хронични заболявания.

"Изборът на най-правилното лекарство е много важен, тъй като е гаранция за пълно излекуване", коментира проф. Червенякова. Подходящите медикаменти са противовирусните средства, а техният прием трябва да е в началото на болестта, в първите 1-2 дни от началото на клиничните симптоми.

Точният начин на лечение обаче може да прецени само лекар-специалист, който ви е прегледал обстойно и ви е разпитал за здравния ви статус – инфекционист, педиатър, терапевт, запознат с вирусите, типични за тази година. Когато преценката е правилна, обяснява професорът, периодът за възстановяване е по-кратък. Едновременно с това така се намалява рискът болестта да се усложни – инфекцията се ограничава и не се разпорстранява.

Едно от най-важните условия, наред с противовирусните медикаменти, е болният да остане няколко дни при домашни условия, подчертава специалистът. Постоянният температурен режим у дома, добрият сън и храна допълнително подпомагат имунната система и оздравителния процес.

"Не е необходимо да боледувате на работното си място, заразявайки околните и рискувайки собственото си здраве. Грипът не е просто настинка! Грипът е сериозно заболяване!", заключва проф. Червенякова.

*Вид всеобхватна епидемия, вследствие на появата на нов вирус или инфекциозен носител, срещу който хората нямат имунитет

Оцени статията:
4.63/5
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.10   1575 г. – Основан е град Агуаскалиентес. 1633 г.– Китайската династия Мин побеждава Холандската източноиндийска компания в Битката в залива Люолуо,...