Привлеченият капитал и по-точно банковият кредит има своите предимства за компаниите, които искат да развиват и разрастват бизнеса си. В даден момент всяка фирма се нуждае от финансиране. Много от компаниите обаче се страхуват да теглят кредит от банка или от друга кредитна институция, опасявайки се, че няма да могат да плащат лихвите по заема.
Все пак, банковият кредит има своите положителни страни, които могат да улеснят и спомогнат за правилното управление на фирмата, казват от eHow.money и BusinessBlogs.
Финансирането чрез заем от банка има следните основни предимства:
По-евтин източник на капитал
Банковият кредит е привлечен капитал, който е предоставен не от собствениците на компанията, а от трети лица. Като правило този капитал има по-ниска цена в сравнение със самофинансирането чрез вътрешни източници, т.е. вноски от собствениците, емитиране на акции или реинвестиране на печалбата. Всъщност, вие печелите от факта, че придобиването на активи, купени благодарение на получените назаем средства, ви излиза доста по-евтино, отколкото използването на лични, т.е. на фирмата средства.
Висока степен на организираност и яснота
Всяка търговска банка предоставя на своите клиенти план за дължимите плащания, срока на погасяване на кредита, лихвата, таксите за обслужване и всички останали условия по договора за кредит. Администрирането на заема от банковата институция е улеснено, като съществуват ясни регламенти, на които то се подчинява. По този начин ръководството на компанията може лесно да си изготви план кога и какво трябва да плаща. Това също така допринася за подобряването и разширяването на дейността на съответната корпоративна структура, намаляването на нейните разходи и по-лесното осъществяване на инвестиционни проекти.
Банковите кредити са бързи
Банките се стремят да улеснят възможно най-много предоставянето на кредит на корпоративните си клиенти. Все пак, те също печелят от това. По този начин, ако имате необходимата документация, може да получите кредитно финансиране за около час, като разбира се, това зависи от вида и сумата на искания заем.
Изграждане на добри връзки с банката
Фирмата има възможност да си създаде добри взаимоотношения с обслужващата я кредитна институция и впоследствие дори може да се възползва от преференциални условия за някои услуги. При добра репутация и кредитна история компанията може постоянно да погасява и тегли краткосрочни заеми, да се възползва от голям инвестиционен кредит или да има овърдрафт сметка. В случай че фирмата е била клиент на конкретна банка от години, то самата кредитна институция може да предложи отпускането на заем при специални условия.
Достъпност на банковото финансиране
Като предимство на банковия кредит може да се отбележи и това, че в България съществуват множество търговски банки, които отпускат кредити на фирми и на други юридически лица. Положително за бизнеса е това, че се предоставят по–големи възможности за сравнения на условията при отпускането на кредити. В даден момент ръководството на компанията може да избере конкретна банка по редица фактори – размер на лихвата, съпътстващи такси, условия за получаване и др.
Запазване на пълния контрол върху бизнеса
Получаването на кредит от банка по никакъв начин не дава правото на институцията да се меси в управлението на фирмата – както може да стане при емитирането на акции или получаването на средства от бизнес ангели. При банковия кредит контролът остава в ръцете на ръководството на компанията. Това е така, защото кредитната институция всъщност се интересува от погасяването на заема в срок и от получаването на лихвените плащания. Освен това банката няма права и върху печалбата на фирмата, която остава за собствениците или се реинвестира.
Финансиране на оборотния капитал
Банковите заеми могат да се окажат особено полезни при формирането на краткосрочните активи. Тук могат да се използват краткосрочни или дългосрочни кредити. При управлението на оборотния капитал компанията трябва да определи оптималното равнище на всеки един от текущите активи, а след това да се избере най-подходящия източник на финансиране.
Данъчен ефект от лихвените плащания по кредита
Лихвата, която плаща фирмата, намалява корпоративния данък. Разходите за лихви в България се отчитат като финансови разходи. В резултат на това се постига данъчен ефект. Ползата на компанията е в това, че размерът на лихвените плащания е равен на данъка, който фирмата не плаща.
Но нека отбележим и някои недостатъци на банковия кредит:
Все пак е важна кредитната история на фирмата
Едно от предимствата на банковото финансиране е, че то е винаги достъпно. Това е вярно, но само, ако формата има добра кредитна история. Банките, особено след кризата от 2007 г., проверяват много внимателно способността на компанията да изплаща бъдещите си задължения. Ако можете обаче да отговорите на условията на кредитната институция, вашата фирма няма да има особен проблем да получи необходимия заем.
Месечни плащания и наказателни лихви
Ръководствата на някои фирми отчитат като неудобство месечните плащания по кредита и дължимата лихва. Освен това при невъзможност за изплащане на задълженията, на компанията ѝ се налага да плаща значително по-големи наказателни лихви.
Все пак, при добре изготвен план от страна на мениджърите и ако не се случват непредвидени събития, на компанията няма да и е трудно да посрещне лихвените си задължения.
Банките предпочитат действащи компании, а не стартиращи фирми.
Тъй като една компания, която вече е развила своя бизнес, може реално да докаже колко печели и каква е кредитната ѝ история, банките автоматично я предпочитат пред стартиращия бизнес, който още не е започнал да трупа капитал. Все пак, и стартиращите фирми могат да получат банков кредит, но трябва да представят добре изготвен бизнес план, който да доказва възможността им да изплащат лихвата по заема.