Как да получим финансиране от бизнес ангел

07.02.2012
по статията работи: Ралица Стоянова
Бизнес ангелът инвестира собствени средства в стартиращи компании, които търсят менторска помощ, опит, контакти, "умни пари"
Как да получим финансиране от бизнес ангел
Снимка: Thinkstock/Guliver

 

Бизнес ангелът е човек (или фирма), който инвестира собствени средства в стартиращи компании, които търсят финансиране и менторска помощ, опит, контакти, "умни пари".

"Най-важното при подобно начинание е да се създаде химия между инвеститора и предприемача", казва изпълнителният директор на Българската мрежа на бизнес ангелите Ирена Петрова. Целта на мрежата е да свързва хората с предприемаческа идея с бизнес ангелите. "Ние сме нещо като агенция за запознанства", обяснява Петрова.

Шансът един проект да получи финансиране от бизнес ангел не е голям. Едва 4 от 100 проекта получават поисканите средства. Причината е, че това са рискови инвестиции, при които бизнес ангелът споделя риска заедно с предприемача. Става въпрос за дялово инвестиране, при което бизнес ангелът получава дял от компанията, съответстващ на инвестицията, която е направил. Обикновено възвращаемостта за инвеститора е около 30%.

Именно заради това трябва да сме наясно как да кандидатстваме за финансиране от бизнес ангел, ако имаме предприемаческа идея.

На първо място идеята трябва да е добре обмислена и описана. Проектът се подава онлайн към Мрежата на бизнес ангелите. Попълва се формуляр, който съдържа около 20 характеристики. Описва се самият проект, визията му, екипа, каква инвестиция се търси и как ще се изразходва. След това формулярът се изпраща до мрежата, оттам го преглеждат, и ако отговаря на няколко критерия (сред които е задължителното изискване да е законен), от мрежата го препращат към членуващите в нея бизнес ангели.

Обхватът на инвестицията, която се търси, не трябва да е много голям. Обикновено бизнес ангелите са склонни да инвестират между 50 и 150 хил. лева, обяснява Петрова.

Важно е проектът да има конкурентно предимство. Не е задължително да бъде иновативен, но трябва да си личи че не е просто хрумване, а е добре обмислен.

Най-предпочитани в момента от бизнес ангелите са проекти в ИТ сферата и зелените технологии.

В Мрежата на бизнес ангелите има около 1000 регистрирани предприемачи и 700 проекта. Половината от идеите са качени онлайн. 30% от проектите са в ИТ сферата. Има и в хранителната промишленост, енергетиката и здравеопазването.

От мрежата не коментират кои са бизнес ангелите им. Единствените, които се афишират публично като такива, са Васил Величков, съосновател на IT компанията "Грамма системс" и Николай Горчилов, един от създателите на "Орбител". До момента са реализирани 6 сделки.

Много от световноизвестните компании са стартирали с финансиране от бизнес ангел. Примери за това са Skype, Google, Facebook и други.



Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...