Не бъдете роб на имейла си!

17.01.2013
по статията работи: Георги Георгиев
Истинската причина да сме подчинени на Inbox-a си, се крие в нас самите, а не в технологиите
Не бъдете роб на имейла си!

Истинската причина имейлите да окупират живота ни и да ни „карат“ непрекъснато да ги следим за нови писма, се крие в самите нас, а не в технологиите. Това твърди технологичният специалист Фил Саймън.

Според Саймън проблемът с т.нар. "тирания на имейла", не може да бъде решен с технически инструменти като AwayFind и Boomerang, които обещават да изчистят пощите ни. Решението ще дойде, когато успеем да пренастроим начина си на мислене, твърди Саймън.

Един от методите, с които можем да се освободим от тиранията на пощата си, е като научим своите познати и приятели в интернет да не очакват незабавен отговор на всеки свой имейл, твърди Джон Мичел от ReadWriteWeb в статията си „Как да тренирате интернет приятелите си“ (How To Train Your Internet Friends).

Експертите припомнят, че никой не изисква от нас да отговаряме на всеки имейл, който получим. Ние избираме да го правим, следвайки по този начин поведение от типа "стимул-реакция", подобно на кучето на Павлов*, твърдят те.

Ако успеем да следваме това поведение и да се въздържим от първоначалните „пристъпи на абстиненция“, постепенно ще свикнем с новата ситуация, което ще облекчи значително живота ни, твърди Фил Саймън.

Така ще престанем непрекъснато да се взираме в телефоните си на най-необичайни места в очакване на следващия имейл. Отърваването от тиранията на Inbox-a ще ни даде повече време за себе си и близките си.

Е, разбира се, част от приятелите ни в мрежата може и да останат недоволни и объркани от това, че вече не получават традиционния мигновен отговор от нас, но и те ще свикнат с новата ситуация...


*Кучето на Павлов - известен поведенически експеримент, с който руският учен Иван Петрович Павлов показва начина, по който живите организми се учат да реагират с рефлексивни отговори на различни стимули. В случая кучето бива приучено да започне да отделя слюнка в очакване храна само като чуе звънеца, известяващ пристигането на храната (бел.авт).

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...