4 уникални стила на работа. Кой е вашият?

31.10.2013
по статията работи: Евгени Бърдаров
Всеки служител работи по свой собствен стил, който има както положителни, така и отрицателни черти
4 уникални стила на работа. Кой е вашият?

Няма нищо по-обезсърчаващо от това да слушаш как хората боравят с различите дефиниции на понятието „работа”. Когато прекият ви шеф заговори за това кой работи по-здраво, кой работи по-умно или кой не работи изобщо, вие чувате много повече осъдителни реплики, отколкото реални характеристики и оценки за вас и вашите колеги.

Шели Превъст, съветник по професионално развитие и експерт в сферата на позитивната психология, смята, че корпоративните среди трябва напълно да се лишат от този тип „всичко или нищо” диалози. (Това важи не само за мениджърите, но и за служителите, склонни да казват: „Аз работя през цялото време, а ти не работиш изобщо).

Онова, което наистина трябва да се направи, е да се различат различните стилове на работа, които да станат база на някаква евентуална оценка. След много емпирични изследвания, опиращи на персонални тестове, Превъст е формулирала 4 основни категории.

Вижте в коя попадате вие и какъв е вашият работен стил:

Изпълнители

Дейните служители изпълняват. Те се изпълват с живот едва тогава, когато всички задачи са изпълнени, всички проекти са завършени и всички точки в списъците са отметнати. Обикновено са силно фокусирани върху работата си и я изпипват в детайли.

Всъщност, те могат да бъдат толкова фокусирани в детайлите, че да забравят да надигнат глава и да направят общ поглед върху нещата. Което ги прави малко предвидими. В старанията тези изпълнителни служители понякога обезценяват важната роля на планирането.

Лидери

Лидерите изграждат картината на успеха и вдъхновяват останалите да повярват, че тя може да се превърне в реалност. Ние не помагаме на лидерите – просто ги адмирираме и следваме, защото знаем, че без тях бихме се въртели в кръг като хамстер в колелото си, без някаква реална цел, която да преследваме.

Лошото при лидерите е, че лесно могат да загубят връзка с хората, заели се да изпълняват идеите им. Стоейки винаги в предните редици на проекта, понякога просто забравят да се обърнат назад към останалите.

Сърцати

Този тип служители вършат всичките си задачи, подчинени на дълбокото убеждение „Заедно сме по-силни”. Ето защо те се борят за изграждане на връзки, отношения, екипност, доверие и, в крайна сметка – хармония между дейностите и действащите лица.

Сърцатите служители са чувствителни към нуждите и усещанията на останалите от екипа. Затова, ако искате да разберете как се чувстват хората ви, питайте човекът от „сърцатия” тип сред тях.

Недостатъкът на тези хора обаче лесно може да бъде открит – те често изпитват затруднения в директното следване на инструкции и понякога са ниско продуктивни. Може да ви накарат да се чувствате страхотно на работа, но да не ви донесат никакви реални резултати.

Изследователи

Служителите от „изследователския” тип обикновено действат в две посоки: учат се от всяко нещо, с което се наложи да се занимават, и наистина се стараят да вникнат в нюансите на всеки проблем. Техните действия са обмислени и обосновани, а мисленето им е по-стратегическо, отколкото това на останалите.

Но сами в екип хората от този тип не могат да постигнат много, тъй като се нуждаят от някой, който да ги открехва към реалното развитие на нещата. Защото „изследователите” са толкова добри, колкото теорията за разрешаването на един проблем може да бъде приложена на практика.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...