В кои градове живеят най-много милиардери?

05.03.2013 | 12:55
по статията работи: Александър Димитров
Половината от световните свръхбогаташи са съсредоточени в две страни. Градът, в който живеят най-много милиардери обаче, е извън тях
В кои градове живеят най-много милиардери?

На света има 1453 милиардери, като половината от тях се намират на територията на САЩ и Китай. За това съобщава институтът Hurun Report, който представя своя официален списък на най-богатите хора на света.

Интересното е, че градът с най-висока концентрация на милиардери не е в нито една от двете страни, а в Русия – става дума за Москва. Богаташите там са 76 на брой, следвани от тези в Ню Йорк (70), Хонг Конг (52), Пекин (41) и Лондон (40).

За всеки милиардер, който сме отбелязали в класацията си, сме пропуснали поне двама, мисля“, отбеляза Рупърт Хуугеверф, председател и главен анализатор към организацията, базирана в Шанхай. По неговите изчисления това значи, че на света има поне 4 хиляди милиардери.

В Азия има най-голям брой милиардери – 608, следвана от Северна Америка с 440 богаташи и Европа с 324, сочат още статистиките. САЩ „разполага“ с 409 свръхбогати персони, а Китай – с 317.

Общият обем на сумите, с които тези хора могат да се похвалят, е 5,5 трилиона долара. С други думи, говорим си за финанси, които са равностойни на брутния вътрешен продукт на Китай – втората най-богата страна в света.

"Борсите в САЩ са във възход, и доларът е укрепнал като валута, особено в сравнение с курсовете на развиващите се икономики. Спрямо бразилския реал той е дръпнал с 19%, спрямо индийската рупия – с 12%, а спрямо японската йена – с 6%“, допълва Хуугеверф пред „Си Ен Ен“.

Въпреки това и напук на китайското отслабване в последно време обаче, на фондовите борси в Китай се листват компании на 212 милиардери, а на тези в САЩ – 211.

Трима на всеки четирима милиардери са постигнали богатството си със собствени усилия и дългогодишни маневри. Голяма част от тях са плод на телекомуникационния сектор, медийния и технологичния бранш, търговията с недвижими имоти. Един на всеки свръхбогати е жена.

Водещите по милиардери градове са:

1. Москва, Русия - 76
2. Ню Йорк, САЩ - 70
3. Хонг Конг, Китай - 54
4. Пекин, Китай - 41
5. Лондон, Великобритания - 40
6. Истанбул, Турция - 26
7. Бомбай, Индия - 24
7. Шанхай, Китай - 24
8. Париж, Франция, - 23
9. Шенжен, Китай - 22
9. Тайпе, Тайван - 22

Що се отнася до топ 10 на личностите, ето го и него:

1. Карлос Слим (Мексико, America Movil) – 66 милиарда долара
2. Уорън Бъфет (САЩ,
Berkshire Hathaway) – 58 милиарда долара
3. Аманцио Ортега (Испания,
Zara) – 55 милиарда долара
4. Бил Гейтс (САЩ,
Microsoft) – 54 милиарда долара
5. Бернар Арно (Франция,
LVMH) – 51 милиарда долара
6. Лари Елисън (САЩ,
Oracle) – 43 милиарда долара
7. Ли Ка-шин (Хонг Конг,
Cheung Kong) – 32 милиарда долара
8. Чарлз Кох (САЩ,
Koch Industries) – 31 милиарда долара
9. Дейвид Кох (САЩ,
Koch Industries) – 31 милиарда долара
10. Лилиан Бетанкур (Франция,
L'Oreal) – 30 милиарда долара


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...