Три от знаковите фигури в Силициевата долина – милиардерите Марк Зукърбърг – създател на социалната мрежа Facebook, Сергей Брин – съосновател на онлайн гиганта Google, и руският предприемач Юрий Милнер основаха заедно фондацията Life Sciences, която ще раздава най-голямата награда в областта на науката, съобщава британският в. „Гардиън“.
Breakthrough Prize (букв. Награда за пробиви) ще бъде връчвана на учени, извършили пробиви в областта на лечението на болести и удължаването на човешкия живот. За своите успехи те ще получават по 3 млн. долара. За сравнение най-престижната награда за научно постижение – Нобеловата, е на стойност от 1,1 млн. долара.
От новата фондация вече обявиха първите 11 победители – учени, които работят по откриването на лечение на рака, диабета, болестта на Паркинсън и други тежки заболявания.
Сергей Брин. Снимка: Wikipedia
„С картографирането на човешкия геном има очаквания за значителен прогрес през следващите едно-две десетилетия. Затова смятам, че времето е много подходящо за създаването на поощрение за най-добрите научни умове“, коментира Юри Милнер.
Усилията на тримата милиардери са насочени към създаването на ново поколение от блестящи молекулярни биолози и генетици. По думите на Милнер Breakthrough Prize „има за цел да покаже на младите хора, че спортът или развлеченията не са единствените поприща, при които можеш да получиш обществено признание“.
Миналата година руският физик и предприемач раздаде награди също от по 3 млн. долара за постижения в областта на физиката. Тогава деветима учени получиха общо 27 милиона долара, като един от тях бе прочутият британски физик Стивън Хокинг. За разлика от новоучредената Breakthrough Prize, наградата за физика не е на годишна база.
Тримата милиардери са се споразумели да си разделят разходите по награждаването на първите 11 учени и след това да награждават всяка година по петима души. Към тях се е присъединила и съпругата на Сергей Брин Ан Уоджитски, която по образование е биолог и съосновател на компания за генетични тестове. Председател на новата фондация ще бъде Арт Левинсън, който е председател на борда на директорите на технологичния гигант Apple.
Юрий Милнер заедно със съпругата си Юлия Милнер. Снимка:Wikipedia
Имената на първите 11 наградени учени бяха обявени на пресконференция в Сан Франциско. Сред тях има представители на САЩ, Япония, Италия и Холандия. Според „Гардиън“ повечето от тях не са знаели, че ще бъдат отличени и при съобщаваното на новината са били шокирани от изненада.
За разлика от Нобеловите награди, при Breakthrough Prize няма да ограничение колко души максимум могат да споделят една награда. Друга особеност на фондацията е, че журито, което ще присъжда наградите, всяка година ще нараства като бройка, тъй като ще се състои от всички лауреати на наградата до момента.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!