Лицата зад струващата 1 млрд. долара Instagram

10.04.2012 | 12:54
по статията работи: Лили Бончева
13 служители и 9 инвеститори стоят зад компанията, разработила едноименното приложение за споделяне на снимки
Лицата зад струващата 1 млрд. долара Instagram
Снимка: Sxc.hu

Голямата новина на седмицата в технологичния свят е покупката на приложението за споделяне на снимки Instagram от социалната мрежа Facebook. Приложението тепърва набира скорост и все още не сме чували много неща за него, независимо, че за краткото си съществуване то е било свалено от 30 млн. потребители.

Кои са лицата зад Instagram? Кои са нейните създатели, служители и хората, дали пари за съществуването й?

По-долу може да се запознаете с дузината работещи в компанията, и с 9-имата инвеститори в нея:

Кевин Систром (на снимката вдясно) е главен изпълнителен директор и съосновател на Instagram. Логично започва работа в компанията още от основаването й през юни 2010 г. Той завършва Станфордския университет през 2006 г. с бакалавърска степен по Наука за управлението и инжеринг (Management Science & Engineering). За първи път се докосва до стартиращите компании, когато е стажант в Odeo – проектът, който впоследствие прераства в Twitter. Прекарва две години в Google, в първата от които работи по Gmail и Google Reader, а след това става част от отдела по корпоративно развитие. В представянето му на сайта на Instagram е обяснено, че „Кевин винаги е имал страст към социалните продукти, които позволяват на хората да комуникират по-лесно помежду си. Тази страст, в комбинация с горещото му увлечение по фотографията, се превъплъщава естествено в Instagram”. Систром е собственик на 40% от Instagram в момента на придобиването й.

Майк Крийгър (на снимката вляво) е другият съосновател на Instagram. Той също е възпитаник на Стафордския универстет, където изучава Символни системи с фокус върху човешко-компютърното взаимодействие. По време на следването си преминава стажове в екипа на Microsoft PowerPoint и във Foxmarks (сега Xmarks). Магистърската му теза изследва проблема как потребителските интерфейси могат да подпомогнат взаимодействието на една по-широка база. Преди да започне работа по Instagram Крийгър работи година и половина като дизайнер по потребителските усещания и инженер в Meebo. Той притежава 10% от Instagram, когато тя е купена от Facebook. Кевин и аз стартирахме Instagram в средата на 2010 г. и двамата създадохме дизайна и разработихме приложението“, пише той в LinkedIn.

Другите служители в компанията са:

  1. Дан Тофей, който работи по Общността (потребителите) на Instagram, се присъединява към екипа през март 2012 г.
  2. Джош Райдел, отговарящ за Общността и партньорската мрежа, и присъединил се към екипа през октомври 2010 г.
  3. Инженерът Филип МакАлистър, започнал работа в компанията през януари 2012 г.
  4. Разработчикът Раян Гомба (от март 2012 г.)
  5. Работещата по Общността Бейли Ричардсън. Тя се присъединява към компанията миналия месец
  6. Ейми Коул, отговаряща за бизнес операциите на Integram и работеща в компанията от октомври 2011 г.
  7. Инженерът Грегор Хохмът, работещ с екипа от декември 2011 г.
  8. Джесика Золман, чиято длъжност е "общностен евангелист", работи в Instagram от август 2011 г. Тя е посредник между потребителите на приложението и екипа на компанията.
  9. Шейн Суиини се присъединява към Instagram през 2010 г. Той се самоопределя като „предприемчив хакер и разработчик, със страст към потребителския интернет и високотехнологичните стартиращи софтуерни компании“.

Останалите двама служители са били наети от друга компания миналия месец и техните имена не са достъпни.

Instragram може да се похвали с ограничен кръг инвеститори. Повечето от тях са влагали средствата си като бизнес ангелите (Бизнес ангелът е човек (или фирма), който инвестира собствени средства в стартиращи компании, които търсят финансиране и менторска помощ, опит, контакти, "умни пари" – бел.авт.).

Сред тях се открояват имената на съоснователя на Twitter и разработчик на приложението Square Джак Дорси (7 млн. долара), съоснователя на сайта Quora Адам Д'Анджело (7 млн. долара) и бившият служител на Google Крис Сака (7 млн. долара), който впоследствие вложи средства и в Twitter. Инвестиции са направили още и фирмата за рисков капитал Baseline Ventures (7,5 млн. долара – два пъти) и притежаващият 10% от компанията Андрессен Хоровиц (500 хил. долара). Буквално миналата седмица компаниите Sequoia, Thrive и Greylock са набрали още 50 млн. долара, разказва „Бизнес инсайдър“.

Анализ по темата на списание "Форбс", изследващ въпроса за консолидацията в сферата на социалния нетуъркинг, може да прочетете тук.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...