Мариса Майер: Най-добрият съвет, който получих

04.03.2013 | 15:50
по статията работи: Елица Елефтерова
Изпълнителният директор на Yahoo споделя тайната на успеха си
Мариса Майер

Като всички нас, и най-успешните основатели на компании и изпълнителни директори са се съмнявали в качествата си или са търсили сигурност при вземането на важно решение, което в известен смисъл се е оказвало съдбоносно за кариерата им. 

В книгата си "Lean In”, която предстои да излезе, Шерил Сандберг - главен оперативен директор на Facebook, разказва за безценните наставници, които са ѝ помогнали по пътя към успеха. Сред тях са личности като основателя на най-голямата социална мрежа Facebook Марк Зукърбърг и Лари Съмърс, който е заемал постовете министър на финансите на САЩ при управлението на президента Бил Клинтън, директор на Националния икономически съвет към Белия дом при президента Барак Обама и президент на Харвардския университет.

Сандберг обобщава вдъхновящите съвети и мисли на различни свои колеги и утвърдени имена от американския бизнес в книгата си.

Едно от имената, споменати от нея, е това на изпълнителния директор на технологичната компания Yahoo Мариса Майер.

На младата жена многократно ѝ се е налагало да взима сериозни решения за бъдещето на кариерата си. Както всеки от нас, тя е приемала съветите на своите близки и приятели.

Майер разказва: "Приятелят ми Андре ми каза: "Знаеш ли, Мариса, твърде много се напрягаш, за да вземеш правилното решение. Ако трябва да съм честен, виждам един куп добри възможности пред теб. Която и да избереш, ще се справиш страхотно”.

"Мисля, че това е един от най-добрите съвети, които някога съм получавала", заявява Майер.

Дали е била права? До лятото на 2012 г. тя беше вицепрезидент и завеждащ звеното, отговарящо за търсенето на гиганта Google, след което стана изпълнителен директор на американската технологична компания Yahoo.

Като изпълнителен директор Майер взима базова годишна заплата в размер на 1 млн. долара, което месечно прави около 83,333.33 долара. Младата жена се радва и на доста привлекателен компенсационен финансов пакет, които ѝ носи 200% на база годишната основа на заплатата й. За 2012 г. максималният бонус, който е имала възможност да получи, е между 2 милиона и 4 милиона долара.

При назначаването си новият шеф на Yahoo получи и акции на компанията. Като "годишна награда" тя трябва да придобие 12 млн. долара във вид на книжа на дружеството, разделени между акции и опции с възможност за изкупуване на ценните книжа на компанията, които ще ѝ бъдат дадени в следващите три години. Също така успешната бизнесдама ще получи до края на 2014 г. пакет от акции на стойност 14 милиона долара като компенсация за това, че е напуснала Google, както и допълнителна еднократна награда "за придържане към марката" в размер на 30 милиона долара.

Е, вероятно, когато е трябвало, Мариса Майер послушала съвета на Андре и не се е поколебала да вземе правилното решение.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
4.50/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...