Защо Обама победи? 3

17.11.2012 | 12:00
по статията работи: Цветелин Биков
Мнението на един българин, който живее в Щатите
Защо Обама победи?

На 6 ноември 2012 г. американските граждани преизбраха Барак Обама за президент на Съединените американски щати. След две национални конвенции, четири дебата и множество други разпалени дискусии, терористична атака, природна стихия и милиони долари, похарчени за двете предизборни кампании, изключително оспорваната битка между кандидатите приключи с победа на демократите срещу републиканската двойка Мит Ромни и Пол Райън. 

В началото на кампанията всички политически анализатори смятаха, че шансовете на Барак Обама за неговото преизбиране са изключително големи. Всички анкети на общественото мнение показваха сравнително голяма преднина на Обама пред кандидата за президент на Републиканската партия и бивш губернатор на щата Масачузец – Мит Ромни. Мнението в тази посока се засили още повече след излизането на скандалния клип на републиканеца. В него той обяснява пред частни дарители за зависимостта от правителствените програми, финансирани от Обама, на 47% от американските граждани и тяхната очевидна подкрепа за настоящия президент, т.е. и от средната класа в страната. Същевременно пропускът на Ромни с компрометиращото видео значително подкрепи основаната реторика, използвана от политическите консултанти на Обама, за нехуманния характер на републиканеца, който се интересува само и единствено от защита на интересите на най-големите корпорации в САЩ.

Още преди официалното обявяване на неговата кандидатура, демократите започнаха да атакуват Ромни в тази насока и поради успешното им създаване по подобен имидж, Ромни посвети цялата национална конвенция по приемане на номинацията си в платформа за показване на неговата загриженост към всички семейства от средната класа.

Политизираната реакция на Ромни по повод атаките на американското посолство в Либия, която изпревари официалното становище на Обама, допълнително допринесе за спада в подкрепата за републиканския кандидат. След всичко това медиите започнаха да обсъждат как битката между двамата кандидати вече е приключила и победата на Обама е сигурна.

Тази тендиция обаче не продължи за дълго. След очевидното превъзходство на Ромни по време на първия президентски дебат и слабото представяне на Обама, основните заглавия в американската преса бяха свързани със завръщането на Ромни в предизборната битка. Макар и Обама и Байдън да победиха убедително в останалите дебати, разликата в подкрепата на двамата кандидати докрая бе изключително малка, а на моменти Ромни водеше в множество анкети.

Един аспект, които бе пропуснат от анализаторите, бе цялостното одобрение за работата на Обама. В деня преди изборите той можеше да разчита на 52% одобрение от гражданите, което би било добър аргумент за предсказване на неговата победа, тъй като до този момент всеки настоящ президент на САЩ с одобрение над 50% е преизбиран. По време на целия си мандат Обама постоянно пътуваше, с което показваше отдадеността и неуморната си работа.

Средностатистическият американец не се интересува от политика. Ако Обама посети някой малък град, жителите не биха могли да кажат за какви конкретни политики е говорил, но това не е и необходимо. Накрая най-важното е, че те остават с впечатлението, че Обама е постоянно на път и постоянно работи. Успешното овладяване на ситуацията с урагана Санди е доказателство за това. Освен това Обама е единственият президент в модерната история на САЩ, който е преизбиран с безработица в страната по-висока от 8%. Въпреки това той остави у хората впечатлението, че постоянно се опитва да се справи с икономическите проблеми. Това е и най-важното, когато дойде денят, в който избирателите трябва да направят своя избор.

Изненада предизвика победата на Обама в множество решаващи за крайния резултат щати като Виржиния, Флорида и Ню Хемшир. След обяваването на резултатите в Охайо във вторник вечер, демократите можеха да се поздравят с победа. До момента историята не познава републикански кандидат, който да е избиран за президент без подкрепата на Охайо. Поради тази причина и кандидатите се съсредоточиха изключително много върху него, като само Обама направи 21 посещения на този щат през последните месеци от своята кампания. Американските граждани предпочетоха да продължат с досегашните политики за стабилизиране на икономиката, отколкото да гласуват за несигурността, която Ромни вдъхваше у избирателите.

Предизборната битка бе избор между две различни визии за пътя, който САЩ трябва да поеме. Победата на Обама потвърди желанието на американските граждани да продължат досегашните усилия на президента за справяне с предизвикателства, преди които нацията е изправена. Основните различния между двамата кандидати по отношение на външната политика на САЩ бяха насочени предимно към Афганистан и Китай. Поради тази причина не се очаква никаква промяна в отношения на САЩ с Европа и България конкретно.

В своите речи във вторник вечер Обама и Ромни призоваха за по-малко разделение и поляризация между отделните щати. Резултатите показаха, че демократът е подкрепян предимно от жените, избирателите под 30-годишна възраст, неженените, не крайно идеологически настроените и разбира се от средната класа. От другата страна Ромни намира повече подкрепа сред мъжете, избирателите на 65 години, женените и по-богатите.

Сред края на изборите Републиканската партия сериозно започна да преосмисля демографията на своите избиратели и политиките, които ще подкрепя в бъдеще. На този етап изключително внимание се отделя на политиката към имигрантите и привличането на тези малцинства за избиратели по време на следващите президентски избори.

Републиканският сенатор от Флорида с кубински произход Марко Рубио е главен инициатор на промяната на консервативните виждания към имигрантите и смекчаване на техните политики в тази област. Предвид неговите виждания и потенциала му да спечели одобрението на испанските малцинства, още от сега Рубио е спряган за кандидат на Републиканската партия за президент през 2016 г.

Коментарите относно предположенията за следващия кандидат на Демократическата партия също изобилстват в американските медии. Хилари Клинтън е безспорният фаворит, но в случай, че тя не пожелае да се включи в надпреварата, настоящият вицепрезидент Джо Байдън е другото най-спрягано име за евентуалната номинация. 

*Цветелин Биков в момента учи „Американско управление и политика“ (American Government and Politics) в Американския университет във Вашингтон. Завършил е политология в СУ „Св. Климент Охридски“. За последните две години е работил в неправителствената организация „Заедно в час“, както и е бил стажант в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и в администрацията на президента на Република България.

Оцени статията:
2.63/6
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...