Кристалина Георгиева предупреди за свиване на глобалната икономика

05.01.2024 | 11:00
по статията работи: econ.bg
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева предупреди в интервю за CNN, че фрагментацията на световната икономика е огромна и ще предизвика намаление на глобалния БВП със 7 процента
Кристалина Георгиева предупреди за свиване на глобалната икономика
Снимка: БГНЕС

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева предупреди в интервю за CNN, че фрагментацията на световната икономика е огромна и ще предизвика намаление на глобалния БВП със 7 процента.

„В началото на миналата година се опасявахме, че високите лихвени проценти могат да засегнат икономиката толкова силно, че на много места да се появи риск от рецесия. Радвам се, че това се оказа твърде песимистична прогноза. Това, което виждаме днес е, че инфлацията намалява, пазарите на труда са стабилни, а хората имат работа. Перспективите за тази година са за не много силен ръст, но все пак ще има такъв“, заяви Георгиева.

Управляващият директор на МВФ посочи, че очакванията за тази и следващите няколко години са растежът да бъде около 3 процента. По нейни думи производителността е ниска, а очакванията ни за растеж са под това, което е необходимо за подобряване живота на хората. Тя поясни, че има страни с ниски доходи, които изостават все повече, вместо да наваксват. “Светът трябва да се обедини, за да бъде по-проспериращ за всички”, подчерта Георгиева.

Очакванията са през 2024 година тенденцията за намаляване на инфлацията да продължи и на базата на това да започне спад на лихвените проценти. “Перспективите за растеж в САЩ са доста добри и това се изразява в много стабилния пазар на труда. Американската икономика днес се основава на облекчено кредитиране“, обясни управляващият директор на МВФ. И допълни, че инфлацията продължава да намалява, заради увеличаването на лихвените проценти. “Макар че това беше болезнено, то донесе желания ефект без да тласне икономиката към рецесия. Цените започват да се нормализират, а американците имат работа“, отчете тя.

„В продължение на десетилетия бяхме свикнали с много ниска инфлация, но изведнъж тя рязко скочи. Това се отрази на настроенията на хората, защото някои от тях, особено по-младите, не са преживявали инфлация до момента. Второто е, че лихвените проценти се повишиха, а дълго време те бяха много ниски, дори отрицателни. А когато свикнеш да взимаш евтини заеми, но после лихвите скочат, това е шок. Разбира се, те скочиха, за да се справим с инфлацията, но за обикновените хора тези две неща изглеждат като проблеми, а не като “едното е проблем, а другото решение“, обясни Георгиева. И добави че когато решението проработи, хората ще се чувстват по-спокойни.

Тя повтори предупрежденията си за фрагментирането на глобалната икономика по геополитически линии поради нарастващите ограничения на националната сигурност, като държавите гравитират към отделни блокове, водени от Съединените щати и Китай. В крайна сметка това може да намали глобалния БВП със 7 процента – приблизително равно на годишното производство на Франция и Германия. Управляващият директор на МВФ призова Вашингтон и Пекин да се конкурират на рационална основа, като същевременно си сътрудничат по глобално значими въпроси. “Така че всички ние e по-добре да намерим начини да намалим противоречията, да се концентрираме върху опасенията за сигурността, които са реални и значими, а не да се впускаме насилствено във фрагментиране на световната икономика. Ще се окажем по-скоро губещи“, каза Георгиева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...