Пламен Димитров: Бизнесът може да вдигне още заплатите

18.02.2025 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Темата за размера на минималната заплата остава сред най-важните за нас. Ето защо настояваме Директивата за адекватни минимални заплати тази година най-накрая да се транспонира, казва Пламен Димитров
Пламен Димитров: Бизнесът може да вдигне още заплатите
Снимка: под лиценза на creative commons

За последните три години КНСБ си поставихме за цел да компенсираме инфлацията, която е „отхапала“ голяма част от нашите доходи. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в интервю за БТА по повод 35 години от основаването на конфедерацията. По думите му ръстът на минималната заплата и на средната надмина общата кумулативна инфлация, която е около 30%. Изключваме обаче някои цени на продукти, чиято цена е необяснимо висока, например при млечните продукти.

Според него голям проблем у нас е равнището на доходите. Покупателната способност тревожи хората. Ръстът на ключовите стоки трябва да бъде непременно овладян, ако искаме да успокоим обществото. Защото въпреки увеличението на заплатите, у българина остава усещането, че е по-беден, смята Димитров.

Темата за размера на минималната заплата остава сред най-важните за нас. Ето защо настояваме Директивата за адекватни минимални заплати тази година най-накрая да се транспонира. Трябва да се разпишат механизмите за колективното договаряне на заплатите, посочи президентът на КНСБ. От синдиката настояват за хоризонтална политика по доходите и 10% увеличение на заплатите в обществения сектор..

В частния сектор има между 8 и 12% ръст, а дори и 14 на сто спрямо публичния. И няма как да се твърди, че бизнесът е постигнал някакви предели и не може да плаща повече. По данни на Евростат имаме близо 77% коефициент на заетост. И затова съм умерен оптимист, че ще постигаме от 10-12 до 15 процента ежегоден ръст на доходите в следващите пет години, докато приближим 70-75% от средните за Европа нива, обясни той.

Според него има фундаментален сблъсък между очакванията на младите и начина, по който работи икономиката. Според него социалните мрежи създават усещане за моментен свят, който кара младите да искат нещата да се случват бързо и достатъчно добре за тях - бързи доходи, бърза професионална реализация. Трябва икономиката да отговори на тези очаквания по някакъв начин, защото, макар и със застаряващо население, младите са съществена част от работната сила. Така че ние трябва да търсим и да намираме начини, по които техните желания да се разбират по-добре, заключи синдикалистът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.02   1229 г. – Съгласно договор между императора на Свещената Римска империя Фридрих II и египетския султан Ал-Камил, християнските поклонници получават право да посещават...