Наредба за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях

МС

Държавен вестник брой: 100

Година: 2006

Орган на издаване: МС

Дата на обнародване: 13.12.2006

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1.
(1) С наредбата се уреждат условията и редът за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях.
(2) Мярката за закрила на детето "настаняване в приемно семейство" се осъществява чрез социалната услуга "приемна грижа".

Чл. 2. Социалната услуга "приемна грижа" включва дейности по набиране и оценяване на кандидати за приемни семейства, обучение, взаимно адаптиране, настаняване и отглеждане на дете в приемно семейство, подкрепа и наблюдение.

Чл. 3.
(1) Настаняването в приемни семейства може да бъде:
1. краткосрочно;
2. дългосрочно;
3. спешно;
4. заместваща приемна грижа.
(2) Видът на настаняването се определя в зависимост от потребностите на детето, целта на неговото настаняване и плана за действие на детето, изработен от дирекция "Социално подпомагане".
(3) Краткосрочно настаняване се предприема за срок до една година с цел подкрепа на биологичното семейство и връщане на детето в него. През този период се осъществяват мерки за предотвратяване на изоставянето по реда на Наредбата за условията и реда за осъществяване на мерки за предотвратяване изоставянето на деца и настаняването им в институции, както и за тяхната реинтеграция, приета с Постановление № 181 на Министерския съвет от 2003 г. (ДВ, бр. 74 от 2003 г.).
(4) Дългосрочно настаняване се предприема за срок над една година за деца:
1. чиито родители са починали, неизвестни, лишени от родителски права или чиито родителски права са ограничени;
2. чиито родители без основателна причина трайно не полагат грижи за тях;
3. чиито родители се намират в трайна невъзможност да ги отглеждат;
4. чието връщане в биологичното семейство в срока по ал. 3 е невъзможно;
5. чието осиновяване е невъзможно.
(5) Спешно настаняване с цел запазване на живота и здравето се предприема за деца:
1. изпаднали в бедствена ситуация;
2. за които е предприета мярка "полицейска закрила" след изтичането й;
3. които са жертви на насилие и трафик;
4. до 3-годишна възраст.
(6) Заместваща приемна грижа се предприема съгласно Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето, приет с Постановление № 153 на Министерския съвет от 2003 г. (обн., ДВ, бр. 66 от 2003 г.; изм., бр. 24 от 2004 г. и бр. 31 от 2005 г.).

Чл. 4.
(1) Доставчик на социалната услуга "приемна грижа" може да бъде дирекция "Социално подпомагане", общината или лицензиран доставчик на социални услуги за деца.
(2) Утвърждаването на приемните семейства, временното настаняване по административен ред и наблюдението на детето в приемното семейство се извършват от дирекция "Социално подпомагане".
(3) Отглеждането на детето се осъществява от приемното семейство.

Чл. 5. Комисията за закрила на детето по чл.20а от Закона за закрила на детето проучва потребностите от социалната услуга "приемна грижа" и планира с общинската програма вида и броя приемни семейства в общината.

Глава втора
КАНДИДАТСТВАНЕ, ПОДБОР И УТВЪРЖДАВАНЕ НА ПРИЕМНИ СЕМЕЙСТВА

Чл. 6. Доставчикът по чл. 4, ал. 1 извършва набирането на приемни семейства в съответствие с потребностите, определени в общинската програма за закрила на детето.

Чл. 7.
(1) Доставчикът по чл. 4, ал. 1 предоставя на кандидатите за приемно семейство по разбираем за тях начин писмена и устна информация относно условията и реда за кандидатстване, процедурата по подбора и утвърждаването на кандидатите, както и относно същността и целта на настаняването в приемното семейство като мярка за закрила на детето.
(2) Доставчикът по чл. 4, ал. 1 провежда с кандидатите за приемно семейство среща, на която им предоставя информацията по ал. 1.

Чл. 8.
(1) Кандидатите за приемно семейство подават заявление съгласно приложение № 1 до дирекция "Социално подпомагане" по настоящия им адрес. Към заявлението се прилагат:
1. копие от документ за самоличност;
2. документ от ЕСГРАОН, че не са поставени под запрещение, не са лишени от родителски права или не са с ограничени родителски права;
3. декларация, че не са налице обстоятелствата по чл.32, т. 4 - 7 от Закона за закрила на детето;
4. медицинско удостоверение, че не страдат от болестите по чл.32, т. 8 от Закона за закрила на детето;
5. документ, удостоверяващ, че кандидатите не получават месечни социални помощи по реда на Закона за социалното подпомагане освен в случаите на кандидати за професионално приемно семейство;
6. свидетелство за съдимост;
7. документ, удостоверяващ, че срещу кандидатите за приемно семейство не е образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер.
(2) При необходимост дирекция "Социално подпомагане" може да изисква и други документи.
(3) Дирекция "Социално подпомагане" вписва кандидатите за приемни семейства в регистъра по чл.21, ал. 1, т. 6, буква "ж" от Закона за закрила на детето.
(4) Дирекция "Социално подпомагане" може да насочи кандидатите за приемни семейства към общините или към лицензиран доставчик за предоставяне на социални услуги за деца.
(5) Директорът на дирекция "Социално подпомагане" определя един или повече социални работници, които отговарят за работата с приемното семейство, координират и развиват услугата "приемна грижа".
(6) Директорът на дирекция "Социално подпомагане" определя социален работник за работа с детето, което може да бъде настанено в приемно семейство.

Глава трета
ОЦЕНЯВАНЕ НА КАНДИДАТИТЕ ЗА ПРИЕМНО СЕМЕЙСТВО

Чл. 9.
(1) Оценяването на кандидатите за приемно семейство се извършва от доставчиците по чл. 4, ал. 1 след:
1. провеждане на не по-малко от 4 срещи - разговори с кандидатите и останалите членове на домакинството, резултатите от които се отразяват във формуляр съгласно приложение № 2;
2. две посещения в дома на кандидатите, където ще се отглежда детето;
3. среща с двама поръчители, които дават писмена препоръка за кандидатите съгласно приложение № 3;
4. базово обучение на кандидатите, което приключва с доклад и становище от обучителя за резултатите от обучението.
(2) Базовото обучението на кандидатите за приемно семейство включва най-малко 4 сесии по 3 часа по програма, утвърдена от министъра на труда и социалната политика, председателя на Държавната агенция за закрила на детето и изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане.
(3) Оценяването следва да приключи в 4-месечен срок от подаване на заявлението. Срокът може да бъде удължен еднократно с два месеца по обективни причини, касаещи кандидатите.

Чл. 10. При оценяване на кандидатите за приемно семейство се прави преценка на следните обстоятелства:
1. възможността на кандидатите за приемно семейство да осигурят материални условия за отглеждане и развитие на детето, включително лично пространство за детето в жилището си;
2. притежаването на лични качества на кандидатите за полагане на "приемна грижа" по отглеждането и възпитанието на дете в сътрудничество със социалния работник от дирекция "Социално подпомагане", работещ с детето, и/или с доставчика по чл. 4, ал. 1, както и с биологичното семейство, когато това е в интерес на детето.

Чл. 11.
(1) Оценяването на кандидатите завършва със социален доклад, изготвен от социалния работник, работещ с кандидатите за приемно семейство, съгласно приложение № 4.
(2) Доставчикът по чл. 4, ал. 1 уведомява кандидатите за приемно семейство за изготвения социален доклад, които в 7-дневен срок от уведомлението могат да се запознаят с него и да направят писмени възражения пред директора на дирекция "Социално подпомагане".

Чл. 12.
(1) Доставчикът по чл. 4, ал. 1, извършил оценяването, представя на комисията за закрила на детето по чл.20а от Закона за закрила на детето социалния доклад заедно с направените възражения.
(2) Комисията за закрила на детето по чл.20а от Закона за закрила на детето разглежда социалните доклади за оценяване на кандидатите за приемни семейства и постъпилите към тях възражения и дава предложения за утвърждаване или за отказ.
(3) Член на комисията за закрила на детето, който е съпруг или роднина по права линия без ограничение, по съребрена линия до четвърта степен или по сватовство до трета степен на някой от кандидатите за приемно семейство, не взема участие при разглеждане на кандидатурата му.
(4) Комисията за закрила на детето изслушва социалния работник, изготвил доклада по чл. 11, ал. 1, и при необходимост - кандидатите за приемно семейство.
(5) Комисията за закрила на детето представя социалния доклад, постъпилите възражения и предложението по ал. 2 на директора на дирекция "Социално подпомагане".

Чл. 13.
(1) Директорът на дирекция "Социално подпомагане" издава заповед, с която утвърждава или отхвърля кандидатите за приемно семейство, в 14-дневен срок от представяне на документите по чл. 12, ал. 5.
(2) Заповедта по ал. 1 подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(3) След влизането в сила на заповедта по ал. 2 утвърдените кандидати за приемно семейство се вписват в регистъра по чл.21, ал. 1, т. 6, буква "ж" от Закона за закрила на детето.

Чл. 14. Кандидатите за приемно семейство могат да се откажат писмено на всеки етап от оценяването чрез заявление до директора на дирекция "Социално подпомагане".

Чл. 15. Доставчикът по чл. 4, ал. 1 дава становище в социалния доклад, че кандидатите не трябва да бъдат утвърдени и вписани в регистъра по чл.21, ал. 1, т. 6, буква "ж" от Закона за закрила на детето, когато:
1. кандидатите отказват да сътрудничат на социалния работник при оценяването или да бъдат обучавани по програмите съгласно чл. 9, ал. 2 или чл. 26, ал. 2;
2. мотивацията на кандидатите противоречи на интересите на детето;
3. кандидатите живеят изолирано и не поддържат връзки с близки и приятели или когато трудно биха намерили достатъчно време за детето;
4. децата на кандидата, неговият съпруг или съжителстващото с него лице се противопоставят на настаняването на дете в семейството;
5. съществуват други причини, които биха навредили на психическото, физическото или социалното развитие на детето.

Глава четвърта
НАСТАНЯВАНЕ НА ДЕТЕ В ПРИЕМНО СЕМЕЙСТВО

Чл. 16.
(1) Изборът на подходящо приемно семейство за определено дете се прави от дирекция "Социално подпомагане", работеща с детето.
(2) След избора по ал. 1 започва процес на опознаване между приемното семейство и детето, който продължава от 4 до 6 седмици.
(3) Процесът на опознаване включва срещи на детето и приемното семейство и посещения на детето в жилището на приемното семейство.
(4) При спешното настаняване опознаването може да трае по-кратко време от посоченото в ал. 2 или изобщо да отпадне в зависимост от обстоятелствата и спешността на конкретния случай.
(5) Настаняване се предприема, когато в процеса на опознаване между детето и приемното семейство се изградят близки отношения.
(6) Опознаването включва и предоставяне на информация на приемното семейство от социалния работник, работещ с детето, относно:
1. нуждите, навиците и интересите на детето;
2. особеностите в поведението и развитието на детето;
3. здравословното състояние на детето;
4. биологичното семейство на детето;
5. друга информация, която би подпомогнала приемното семейство в грижите за детето.

Чл. 17.
(1) В случаите на настаняване на две или повече деца в едно приемно семейство се издават заповеди за настаняване за всяко от тях.
(2) Настаняването на дете в приемно семейство, в което има вече настанено друго дете, не може да се извърши по-рано от две седмици от предишното настаняване.
(3) При настаняване на братя и сестри, както и на деца, при които има изградена емоционална връзка, ал. 2 не се прилага.

Чл. 18.
(1) В договора по чл.27, ал. 4 от Закона за закрила на детето се уреждат правата и задълженията на страните, свързани с осигуряване на:
1. подходящи жилищни условия;
2. лично пространство за детето;
3. подходяща храна и режим на хранене;
4. личните нужди на детето;
5. условия за емоционално развитие;
6. грижи за здравето и образованието;
7. начин на осъществяване режима на лични отношения с биологичното семейство, регламентиран в съдебното решение за настаняване;
8. срещи с роднини, близки, приятели или значими за детето хора;
9. сътрудничество с дирекция "Социално подпомагане" и с доставчика по чл. 4, ал. 1;
10. информация за други важни за детето или приемното семейство обстоятелства;
11. подкрепа на приемното семейство и детето чрез насочване към социални услуги.
(2) При настаняването на дете социалният работник, работещ с детето, предоставя на приемното семейство плана за действие и друга информация, необходима за отглеждането на детето.
(3) При краткосрочно настаняване в договора по ал. 1 се уреждат и въпросите, свързани с прилагането на мерките за предотвратяване на изоставянето.

Чл. 19. Социалният работник, работещ с детето, настанено краткосрочно в приемно семейство, когато прецени, че не е в интерес на детето връщането му в биологичното му семейство, изработва нов план за действие.

Чл. 20. При настаняване на дете извън семейството в заповедта на директора на дирекция "Социално подпомагане" и в съдебното решение се определят условията за ползване на "заместваща приемна грижа" съгласно Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето.

Глава пета
НАБЛЮДАВАНЕ НА ПРИЕМНАТА ГРИЖА

Чл. 21.
(1) Социалният работник, работещ с детето, или социален работник от дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес на приемното семейство, определен да работи с детето след настаняване, посещава детето в приемното семейство най-малко два пъти през първия месец и веднъж през всеки следващ месец.
(2) Приемното семейство осигурява възможност на социалния работник за осъществяване на лични контакти с детето.

Чл. 22.
(1) Приемното семейство уведомява дирекция "Социално подпомагане", работеща с детето, и доставчика по чл. 4, ал. 1 при настъпване на важни обстоятелства, засягащи детето, като:
1. промяна в обстоятелствата по чл.32 от Закона за закрила на детето;
2. промяна в обстоятелствата по чл. 10;
3. промяна на настоящия адрес;
4. сключване на брак от лицето, станало приемно семейство;
5. развод на лицето, станало приемно семейство;
6. смърт на детето или на лицето, станало приемно семейство;
7. други важни обстоятелства.
(2) При наличие на обстоятелствата по ал. 1 социалният работник, работещ с детето, може да направи мотивирано предложение до директора на дирекция "Социално подпомагане" за спешно настаняване в друго приемно семейство или за промяна на мярката за закрила, ако е в интерес на детето.

Чл. 23. Дирекция "Социално подпомагане" и/или доставчикът по чл. 4, ал. 1 осигурява подкрепа и помощ на приемното семейство при изпълнение на задълженията, свързани с отглеждането и възпитанието на настаненото дете, чрез поддържащо обучение, консултиране, групи за самопомощ или други услуги.

Чл. 24.
(1) Социалният работник, работещ с приемното семейство, най-малко веднъж годишно прави преглед на вече утвърденото приемно семейство, като провежда среща с него, посещава дома му и изготвя доклад.
(2) При установяване наличието на промяна в обстоятелствата по чл.32 от Закона за закрила на детето или по чл. 10 от наредбата, при които съществува опасност от увреждане на физическото, психическото, нравственото, интелектуалното и социалното развитие на детето, социалният работник по ал. 1 изготвя социален доклад за оценяване.
(3) Социалният доклад се представя на Комисията за закрила на детето, която прави предложение до директора на дирекция "Социално подпомагане" за издаване на заповед за заличаване на приемното семейство от регистъра по чл.21, ал. 1, т. 6, буква "ж" от Закона за закрила на детето.
(4) Директорът на дирекция "Социално подпомагане" след преценка на всички обстоятелства издава заповед за заличаване от регистъра, която подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(5) След влизането в сила на заповедта по ал. 4 приемното семейство се заличава от регистъра.

Глава шеста
ПРОФЕСИОНАЛНА ПРИЕМНА ГРИЖА

Чл. 25. (В сила от 01.01.2007 г.) В професионално приемно семейство се настаняват приоритетно:
1. деца до 3-годишна възраст;
2. деца с увреждания;
3. деца - жертви на насилие или трафик;
4. деца, спрямо които е приложена мярка "полицейска закрила", след изтичането на срока й;
5. деца при условията на заместваща приемна грижа.

Чл. 26. (В сила от 01.01.2007 г.)
(1) Кандидатите за професионално приемно семейство получават базово обучение по утвърдената програма по чл. 9, ал. 2 и допълнителна квалификация за отглеждане и възпитание на деца.
(2) Допълнителна квалификация за отглеждане и възпитание на деца се осъществява чрез обучение, включващо най-малко 8 сесии по 3 часа по програма, утвърдена от министъра на труда и социалната политика по предложение на председателя на Държавната агенция за закрила на детето и изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане.

Чл. 27. (В сила от 01.01.2007 г.) В заповедта за утвърждаване на професионалното приемно семейство се посочват броят, възрастта и особеностите на децата, за които е подходящо приемното семейство, в съответствие със социалния доклад по чл. 11, ал. 1 и заявената готовност.

Чл. 28. (В сила от 01.01.2007 г.)
(1) Професионално приемно семейство, направило два отказа за настаняване на дете, за което е подходящо, се предлага от социалния работник, работещ със семейството, за заличаване от регистъра по реда на чл. 24.
(2) В случаите, когато в семейството вече има настанено дете, ал. 1 не се прилага за периода на настаняването.

Заключителни разпоредби

§ 1. Наредбата се приема на основание чл.31, ал. 3 и 6 от Закона за закрила на детето.

§ 2. Разпоредбите на чл. 25 - 28 влизат в сила от 1 януари 2007 г.

Приложение № 1
към чл. 8, ал. 1

До
..............................................
..............................................
гр./с. ......................................

ЗАЯВЛЕНИЕ

1. Кандидат:

Име, презиме и фамилия

ЕГН

Образование

Месторабота

Гражданство


Адрес:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Телефон:…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
На какъв език се говори в семейството:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Владеете ли български език добре:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Религия:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
2. Желая да полагам приемна грижа като:
а) приемно семейство;
б) професионално приемно семейство.
3. Финансово и икономическо състояние:
а) среден месечен доход на член от семейството в лв.:……………………………………………………………………………………………………………………………
б) жилище: собствено (под наем), брой стаи………………………………………………………………………………………………………………………………………………
в) други непарични доходи……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
г) трудова заетост……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
4. За какво дете бихте искали да се грижите?
възраст на детето/децата………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
брой деца…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
предпочитания към пола на детето………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
5. Можете ли да се грижите за дете:

а) с физически увреждания Да Не
б) с умствени увреждания Да Не
в) имащо нужда от лечение Да Не
г) имащо нужда от допълнително обучение Да Не
д) физически малтретирано в миналото Да Не
е) преживяло сексуално насилие Да Не
ж) жертва на трафик Да Не
6. Непълнолетни деца, живеещи в семейство:
Име Пол Дата на раждане Образование Връзка с кандидата
1
2
3
7. Други деца на кандидата - които не живеят в дома или са починали:
Име Пол Дата на раждане Образование Връзка с кандидата Причина
1
2
8. Други членове на домакинството, включително пълнолетни синове и дъщери, живеещи в дома:
Име Пол Дата на раждане Образование Връзка с кандидата
1
2
9. Били ли сте осъждани? Ако отговорът е "да", напишете кога и защо:
Кандидат 1: Да Не
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Кандидат 2: Да Не
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Има ли образувано срещу Вас наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер? Ако отговорът е "да", напишете кога и защо:
Кандидат 1: Да Не
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Кандидат 2: Да Не
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
10. Какво е здравословното Ви състояние в момента? Какви хронични заболявания имате?
Кандидат 1: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Кандидат 2: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 11. Индивидуални препоръки (Назовете двама поръчители, които могат да дадат информация за Вас.):
1. Име: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Адрес: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Телефон: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
2. Име: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Адрес: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Телефон: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
12. Причини, поради които кандидатствате за приемно семейство:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Известно ми е, че за декларираните неверни данни нося наказателна отговорност по чл.313 от Наказателния кодекс.
Дата: ............. Подписи: 1. ...............
2. ...............

Приложение № 2
към чл. 9, ал. 1, т. 1

ИНФОРМАЦИЯ ОТ СРЕЩИ С КАНДИДАТ ЗА ПРИЕМНО СЕМЕЙСТВО

Име на социалния работник:…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Доставчик на услугата "приемна грижа":……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Подробности за кандидата……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
1. Име на кандидата………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
2. Дата на раждане ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
3. Етнически произход……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
4. Език, използван в домакинството ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
5. Религия ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
6. Трудова заетост/Работно време………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
7. Адрес:…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Град (село)……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Община……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Улица, № ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Телефон …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
8. Деца, живеещи с кандидата Име………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Възраст…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Дата на раждане/Връзка с кандидата/Вид училище …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
9. Кой се грижи за децата, докато родителите са на работа? …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
10. Други деца на кандидата (живеещи другаде или починали) Име/Дата на раждане/Местонахождение …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
11. Ако някое от децата на кандидата е било настанено за известно време в специализирана институция, дайте подробности за това:
Име…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Продължителност на престоя ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Причини за настаняването……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
12. Други възрастни, живеещи с кандидатите (включително пълнолетни деца, живеещи в жилището)
Име/Дата на раждане/Връзка с кандидатите …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
13. Жилище (вид на жилището, брой стаи, условия за нощуване на настаненото дете)………………………………………………………………………
14. Квартал (опишете квартала: включително етническия състав, обществените институции, като училища, медицински служби и местата за развлечение)………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
15. Съпрузи - кандидати за приемно семейство (от колко години са семейство и дата на сключване на брак)…………………………………
16. Има ли някой от кандидатите предишен брак…………………………………………………………………………………………………………………………………………
17. Лични препоръки:
Поръчител 1:
Връзка с кандидата
От колко време се познава с кандидата
Задоволителна ли е препоръката ДА/НЕ
Други бележки относно даващия препоръката или самата препоръка
Поръчител 2:
Връзка с кандидата
От колко време се познава с кандидата
Задоволителна ли е препоръката ДА/НЕ
Други бележки относно даващия препоръката или самата препоръка
18. Здравословно състояние:
а) Деца, живеещи в домакинството - забележки за тяхното здраве или приспособяване
б) Има ли някой друг възрастен член на семейството физически, психически или емоционални проблеми?
в) Отношение на семейството към здравето и лечението

Подпис:
Дата:

Приложение № 3
към чл. 9, ал. 1, т. 3

Препоръка за кандидат за приемно семейство

1. Имена на кандидата:
1……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
2……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Адрес:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
2. Имена на поръчителя:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Адрес:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
3. Откъде познавате кандидата за приемно семейство?
4. Откога познавате кандидата за приемно семейство?
5. Умее ли кандидатът да разбира децата и да се сприятелява с тях?
6. Според Вас кандидатът способен ли е да бъде приемно семейство на дете в риск?
7. Кандидатът би ли приел подкрепа от приятели и/или от социалния работник? Би ли приел съвет от тях?
8. Има ли основание да се предполага, че кандидатът би могъл да малтретира детето физически, психически или сексуално?
9. Като поръчител на кандидата считате ли, че той би могъл да бъде приемно семейство?
Подпис на поръчителя:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Дата:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Приложение № 4
към чл. 11, ал. 1

Социален доклад въз основа на оценката на кандидата

1. Данни за кандидата:

Име, презиме и фамилия

ЕГН

Семейно положение

Образование

Професия

Месторабота

1
2
Настоящ адрес:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Телефон:…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
2. Други членове в семейството:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
3. Кога и с кого са провеждали срещите:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
4. Основни данни за кандидата:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(детство, училищни години, отношение с родителите, братя и сестри и др.;
професионален път - кратко описание; религия; културна среда, език)
5. Социална мрежа за подкрепа:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(роднини, съседи, приятели; свободно време, интереси;
има ли други възрастни в семейството)
6. Други данни за семейството:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..……………………………………
(предишни връзки, деца от тях, отношения; кога са сключили брак,
стабилна ли е семейната връзка;деца в семейството)
7. Жилище и неговото разположение:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(достатъчна ли е жилищната площ; има ли основните битови условия - вода, санитарен възел, отопление;
как е обезопасен домът; разположение спрямо училище, транспорт, лекарско обслужване)
8. Възгледи за отглеждането и възпитанието на детето: …………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(смятат ли, че детето има право на мнение;
какви възпитателни методи използват; как се отнасят към наказанията)
9. Мотиви за кандидатстване за приемно семейство:……………………………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… (защо кандидатстват; какво ще предложат на детето)
10. Отношение към процеса на проучване: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(търсят ли допълнителна информация; склонни ли са за сътрудничество със социалните
работници и с родителите на детето; кандидатите непосредствени и открити ли са)
11. Резултат от оценката и становище по чл. 9, ал. 1, т. 4:………………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
12. Заключение и препоръка на социалния работник:……………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Социален работник:…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… (подпис, име и длъжност на лицето, изготвило социалния доклад)
Дата:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив