Изказването вчера на лидера на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, който постави под съмнение легитимността на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), е притеснило регулатора, който го приема за натиск. Това се казва в декларация от комисията, разпратена до медиите.
Петков коментира пред журналисти вчерашна публикация в "Медиапул", според която се очакваше КЗК да одобри сделката по придобиване на доставчика на телевизия "Булсатком" от "Юнайтед груп", която е собственика на "Виваком" и "Нова телевизия. Изданието се позовава на проекторешение на КЗК, с което разполага. В него е заложен по-малък пазарен дял след поглъщането, отколкото е оценката на конкурентите А1 и "Йетел", които оспорват сделката.
Лидерът на "Продължаваме промяната" коментира пред журналисти, че комисията не би следвало да взима такова решение прибързано (проучването й отне едва месец - бел. ред.), при изтекъл мандат и в условията на заявена политическа воля за смени в регулаторите.
В позицията си КЗК напомня, че и според европейското, и според българското законодателство тя е независим орган и други държавни органи не могат да й дават инструкции.
Правомощията на членовете на Комисията не могат да бъдат прекратени на основания, свързани с точното изпълнение на техните задължения и правомощия, се казва в документа.
на контрола на концентрациите на стопанска дейност, а решенията се взимат колективно и подлежат на съдебен контрол.
Комисията изразява сериозното си притеснение от подобни изказвания в медийното пространство, които според нея показват непознаване на процедурите, в рамките на които комисията работи, и дават тенденциозна невярна оценка на дейността й.
Късно снощи срещу изказването на Петков с подобни аргументи възрази и компанията "Юнайтед груп".
Срещу предполагаемото одобрение на сделката днес протестираха и синдикатите на "Булсатком". Те дойдоха пред сградата на КЗК, за да алармират, че се притесняват за своите работни места и за правата на клиентите на компанията.