Да започне ударно ваксиниране на всички желаещи в страната, включително в малките и труднодостъпните места, за да бъде спрян ръстът на новозаразените и на лекуваните в болници и да може да се премине към отваряне на заведенията от 1 март. Това нареди премиерът Бойко Борисов на министрите и членовете на щабовете за борба с коронавируса на работно съвещание днес.
На заседанието председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски съобщи, че средната седмична заболеваемост в страната се е повишила от 160 на 186 души на 100 хил. души население. Мутафчийски отчете ръст от около 11 на сто на настанените за лечение в болници и в интензивни отделения пациенти с коронавирус, като отбеляза, че се наблюдава
"устойчива тенденция към повишаване, но ненадхвърляща капацитета на болниците".
В отговор Бойко Борисов подчерта, че според статистиката в момента България има много добри резултати в ограничаването на пандемията от COVID-19 в сравнение с всички други държави в Европа, но все пак има плавно покачване на заразените с коронавирус и добави, че единственият шанс за предпазване оттук нататък е ваксиниране на всички желаещи, включително в малките и труднодостъпните места. По думите му "това ще успокои ген. Мутафчийски за ръста в интензивните и броя на заразените и ще можем да изпълним ангажимента към ресторантьорите и всички останали".
Затова в следващите десет дни трябва максимум бързо всичко, което пристига, веднага - в рамките на деня, или на следващия ден - да се ваксинира.
Обявеният от властите преди месец праг на заболеваемост, след чието надхвърляне трябва да се пристъпи към ново затягане на ограничителните мерки, е 200 на 100 хил. души. Последната мярка, която все още е в сила от края на ноември, е забраната на заведенията за хранене и пиене да работят. След неколкократно отлагане, плановете на правителството са те да могат да отворят врати на 1 март. Борисов вече неколкократно декларира, че това ще стане, независимо от условията, като даде да се разбере, че не очаква дотогава заразените да са се увеличили до критичната точка.
Премиерът прогнозира, че след включването на личните лекари в процеса на ваксиниране поставяните дози могат да надхвърлят 15 - 20 хил. на ден. Той подчерта, че опашките пред ваксинационните пунктове в почивните дни - след обявяването на "зелени коридори" за всички желаещи имунизация, категорично са опровергали тезата, че хората в България не искат ваксини.
"И един съвет от мен"
Борисов даде и съвет на медицинските специалисти от щабовете: да не говорят за марки ваксини, защото "която и да се сложи, все е добра".
"Всички ваксини са одобрени от Еврокомисията - от най-добрите специалисти в Европа, и всички ваксини са издържали теста на най-свирепата агенция по лекарствата - европейската", обобщи премиерът.
Директорът на Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов докладва, че днес е получена доставка от 25 740 дози от ваксината на "Пфайзер/БионТех". По думите му в четвъртък се очакват още 12 хил. дози от препарата на "Модерна", а до края на седмицата - нова пратка от този на "Астра Зенека"/Оксфордски университет, като ще не са известни точните количества от нея.
Той потвърди, че е решено всички пристигнали дози да се прилагат веднага, без да се отделя запас за втора доза, както беше досега
Личните лекари са готови
Зам.-председателят на Управителния съвет на Българския лекарски съюз Николай Брънзалов съобщи, че личните лекари са готови да се включат във ваксинационния процес, след като в почивните дни са преодолени логистичните проблеми.
Борисов даде нареждане на вътрешния министър Христо Терзийски да се използват техниката и служителите на полицията и пожарната, за да се осигури логистиката за ваксиниране в труднодостъпните населени места.