Вместо от 1 юли фермерите ще вписват проведените от тях пръскания чак догодина

05.02.2025 | 15:05
по статията работи: econ.bg
Ако досега забраната за пръсканията с ПРЗ важеше при максимална температура на въздуха, не по-висока от 25 градуса по Целзий на сянка, то с нормативните промени този праг ще се вдигне на 27 градуса на сянка
Вместо от 1 юли фермерите ще вписват проведените от тях пръскания чак догодина
Снимка: под лиценза на creative commons

До 5 март ще се дават предложения по дълго обсъжданите промени в Наредба 12 от 2023 г. за условията и реда за употреба на продуктите за растителна защита (ПРЗ), които са свързани със забрани за пръсканията, с намаляване на отстоянията (буферните ивици) от населените места, при употребата на препаратите и други срокове, задължаващи земеделците да вписват на интернет страницата на БАБХ (агенцията по храните) датите за всички третирания през годината.

Ако досега забраната за пръсканията с ПРЗ важеше при максимална температура на въздуха, не по-висока от 25 градуса по Целзий на сянка, то с нормативните промени този праг ще се вдигне на 27 градуса на сянка.

Други поправки в наредбата задължават земеделците да вписват в уеб базираната платформа, администрирана и поддържана от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) всички пръскания с препарати за растителна защита, прилагани през стопанската година. Предвидено е това вписване да става от 1 юли тази година вместо от началото на сезона за подобни третирания. Но с нова редакция е решено за отразяване на проведените растителнозащитни мероприятия с ПРЗ и торене, както и за проследяване движението на ПРЗ и торове до краен потребител, уеб базираната платформа да заработи 1 януари 2026 г.

Премахва се и изискването местата, на които се приготвя работният разтвор за третиране на земеделските площи, да са на разстояние не по-малко от 100 метра от административни и жилищни сгради, регистрирани животновъдни обекти, в т. ч. и пчелини, предприятия за производство на фураж и храни за животни, складове за съхранение на фураж и на растения и растителни продукти. С предложените промени в наредбата се допуска ново отстояние от 20 метра и то само за жилищни сгради. За останалите обекти 100-метровото отстояние остава и е записано в чл. 9, ал. 3, т. 1, като се предлага следният текст: „100 м остояние от административни и жилищни сгради, с изключение на тези, които се намират в стопанския двор на земеделското стопанство, регистрирани животновъдни обекти, в т.ч. и пчелини, предприятия за производство на фураж и храни за животни, складове за съхранение на фураж и на растения и растителни продукти“. Добавянето на изискването за разстояние от 100 м от административни и жилищни сгради, с изключение на определени обекти, цели да осигури безопасност за населението и да предотврати нежелани последствия от употребата на ПРЗ в близост до населени места.

С друга редакция в чл. 22, ал. 7, свързана с техниката за мобилно третиране, е решено тя да се разполага вместо на досегашните не по-малко от 100 м, на 20 м от жилищни сгради и складове за храни и фуражи.

След продължителни обсъждания с бренша се предлагат промени и чл. 7, ал. 1, буква „а“, като досегашните 50 м отстояние от населените места при употребата на ПРЗ се променят на 30 м, когато посоката на вятъра е обратна на населеното място и се запазват предвидените 150 м буферна ивица, когато посоката на вятъра е към населеното място. С предложеното изменение земеделските производители ще имат по-голяма свобода при планирането и изпълнението на растителнозащитни мероприятия, са мотивите.

Включването на текст за отложено действие на разпоредбата предоставя време на земеделските стопани да се адаптират към новите изисквания относно документацията и съхранението на ПРЗ, което е важно условие за успешното прилагане на регламента.“;- предвижда се специализираните обекти или площадки за третиране на семена от професионални потребители да бъдат изградени, вместо на досегашните 500 м. на 100 м. от жилищни сгради. Намаляването на необходимото разстояние до 100 м от жилищни сгради за специализирани обекти за третиране на семена цели да улесни изграждането и експлоатацията им, което ще окаже положително влияние на производителите и ще подобри ефективността в сектора. Съвременната техника за третиране на семена и използването й от професионални потребители свежда до минимум риска за околната среда и хората, като гарантира прецизна употреба на дадения ПРЗ, който в повечето случаи е в течна формула, се посочва в мотивите на наредбата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 05.02   506 г. – Кралят на вестготите Аларих II издава сборник с римски закони. 1204 г. – Алексий V Дука Мурзуфул е коронясан за император на Византия. 1762 г....