Правителството прави отчаяни стъпки да навакса, за да получи плащания по Националния план за възстановяване и устойчивост, тъй като европейските средства са изключително важни за страната, но към този момент е загубено твърде много време. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов в рамките на форум на списание The Economist, посветен на развитието на българската икономика, който се провежда днес в столичния хотел “София Балкан Палас”.
По думите на Караджов парите от Европа са изключително важни, особено за конкретни проекти. Той даде пример с програма, която изтича през септември догодина за обхващане на 400 км от територията на страната с оптични кабели за високоскоростен интернет за труднодостъпни селища. “Тази инфраструктура трябва да бъде развита, тези пари са важни”, каза Караджов в отговор на въпрос от страна на модератора на панела колко важни са европейските средства за страната в контекста на забавените плащания по Плана за възстановяване и устойчивост.
“За съжаление, ние критично закъсняваме с този план. В момента правим отчаяни стъпки, за да наваксаме, но сме загубили много време”, посочи вицепремиерът.
В началото на своето изказване той увери, че правителството има политическа воля да подготви бюджета и да погледне към членство в еврозоната.
По думите му, тъй като технологиите се развиват, дигиталната пропаст оставя много хора без достъп до модерната икономика и ако не вземем мерки, тази бездна ще се задълбочава. Инвестициите в цифрова инфраструктура са от основен приоритет. Това означава инфраструктура с високотехнологични решения, каза министърът и допълни, че в наши дни да нямаш интернет е нещо немислимо.
“Ние си сътрудничим с телекомите. Правителството ще инвестира тази година и догодина 470 млн. лева от НПВУ във високоскоростен оптичен кабел до всяко населено място”, съобщи Караджов. Това ще помогне на 300 000 българи да имат достъп до процесите по цифровизация. “Мисията ни е много ясна, искаме свързаността да бъде за всички граждани на България”, добави той.
Вицепремиерът коментира и навлизането на изкуствения интелект, посочвайки, че макар някои да го приемат за заплаха заради евентуална загуба на работни места, тази технология представлява голяма възможност за бизнеса. Той отчете обаче, че потенциалът на изкуствения интелект зависи от качеството на връзките, поради което е необходимо въвеждането на високоскоростен интернет. “За мен изкуственият интелект е възможност за транспорта, цифровизацията, но няма да бъде използван от всички, като например от някои по-малки компании”, добави той.