Европейската централна банка (ЕЦБ) понижи депозитната си лихва до -0,5% и обяви, че от 1-ви ноември ще рестартира програмата си за покупки на еврооблигаци, известна като "количествени улеснения", купувайки ежемесечно ценни книжа за 20 млрд. евро, като самите покупки ще продължат "толкова дълго, колкото е необходимо".
Предприетите от ЕЦБ обширни мерки имат за цел да изолират колебливата икономика на еврозоната от глобалното икономическо забавяне и от негативния ефект от търговското напрежение главно по оста САЩ-Китай.
На днешното си заседание ЕЦБ взе очаквано за финансовите пазари решение да предприеме нова серия агресивни мерки, целящи да стимулират слабо представящата се икономика на еврозоната и да допринесат за изпълняване на мандата на централната банка за инфлация от малко под 2 на сто.
ЕЦБ запази без промяна основната лихва по операциите за рефинансиране (т.нар. "репо лихва") на ниво от 0,00% и заемната си лихва на ниво от 0,25%.
В същото време тя понижи очаквано депозитната си лихва с 10 базисни пункта до ново историческо отрицателно дъно от -0,5% спрямо досегашното ниво от -0,4%. Това означава, че на свободните резерви на търговските банки от еврозоната ще бъде налагана "наказателна" лихва от 0,5%.
Европейската централна банка ревизира надолу прогнозите си за икономически растеж и инфлация в страните от еврозоната, съобщи гуверньорът на банката Марио Драги на пресконференция.
Тази година се очаква икономиката на страните от валутния съюз ще нарасне с 1,1 на сто, което е понижение спрямо юнските прогнози. Инфлацията ще бъде 1,2 на сто през тази година, което е много под целта на Франкфурт - под, но близо до два процента.
По-рано Драги обяви, че се подновява програмата за изкупуване на активи с цел подкрепа на икономиката. Също така с десет базисни пункта се намалява депозитната лихва за банките, което цели да се стимулира кредитирането.
Всички тези мерки бяха очаквани от инвеститорите, макар и да срещат критики в експертните и банкови среди.