Европейците живеят най-щастливо, но не и българите

06.01.2023 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Осем от десетте държави, в които животът е най-приятен, са европейски, както и 15 от първите двадесет в класацията, публикувана в четвъртък за десета поредна година
Европейците живеят най-щастливо, но не и българите
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейците живеят най-щастливо показва Световният доклад за щастието за 2022 г., който се подготвя от Мрежата на ООН за решения за устойчиво развитие и обобщава данни от близо 150 държави.

Осем от десетте държави, в които животът е най-приятен, са европейски, както и 15 от първите двадесет в класацията, публикувана в четвъртък за десета поредна година.

Качеството на живот на хората във всяка държава се оценява въз основа група критерии, свързани с размера на брутния вътрешен продукт на глава от населението, продължителността на живот, социалната подкрепа от държавата за гражданите, свободата на избор и усещането за корупция.

Най-добър животът остава във Финландия, която държи първенството за поредна година, следвана от Дания и Исландия. В първата десетка са още Исландия, Швейцария, Нидерландия, Люксембург, Швейция, Норвегия, Израел и Нова Зеландия.

Плътно след тях са Австрия (11), Ирландия (13), Германия (14), Чехия (18), Белгия (19) и Франция (20).

България е европейската държава, където животът е най-малко щастлив. Тя се подрежда във втората половина на световната таблица, заемайки 85-място - последното от европейските членки.

Най-близо до българската участ в Европа е тази в Северна Македония, която е подредена на 89-о място, Албания - 90-о, и Турция - 112-о.

България е обградена от Таджикистан и Непал, които я изпреварват непосредствено и Либия, Индонезия и Бряг на слоновата кост, които следват най-близо след нея.

От европейските държави, качеството на живот в България е най-близко до това в Унгария, която е с 34 места напред, заемайки 51-во, място и в Гърция, която е на 58-о място, с 27 места преди нея.

Въпреки че България от години държи последното място по усещане за щастие в Европейския съюз, и тя се е придвижила с три места напред през последната година.

Удоволетвореността от живота на Балканите е най-застъпена при румънците, които са на 28-о място, сърбите - на 43-то, косоварите (32), хърватите - 47-о, босненци - 67-о, и черногорците, които заемат 75-о място. В дъното са македонците (89) и албанците (90).

На Балканите според ООН най-леко се живее в Румъния, която е на 28-о, място в класацията, изкачвайки се за година с 18 места, пише БТА. Пред България, но далеч по-назад от румънците, са гърците с 58-ото си място.

Класирането на Молдова - най-бедната държава на европейския континент, на 62-ро място, далеч преди България, идва да покаже, че парите не са всичко.

Комбинацията от критерии, използвана за оценка на щастието, дава неочаквано задни позиции на държави като Италия, която е подредена на 31-во място, Испания - на 29-о, или Кипър - на 41-ва позиция.

В Украйна, която през почти цялата изминала година е в състояние на война, усещането за щастие по-близко до българската позиция - с 98-ото си място, отколкото от българите до руснаците, които са поставени на 80-о място.

Въпреки че България от години държи последното място по усещане за щастие в Европейския съюз, и тя се е придвижила с три места напред през последната година.

Очаквано от големите държави животът е най-добър в Канада (15) и САЩ (16), следвани от Великобритания - на 17-о място. Бразилия е на 30-о място, Мексико на 46-о, а Китай е в дъното по качеството на живот сред мегаикономиките - 72-ра.

В дъното на класацията са Ботсвана (142), Руанда (143), Зимбабве (144), Ливан (145) и Афганистан (146).

Мрежата на ООН за устойчиво развитие се базира на световното проучване на "Галъп", което остава основният източник на данни, като се обръща към около 1000 души във всяка държава с молба да оценят живота си, като го оценяват по скала от нула до 10.

Освен това от анкетираните се иска да отговорят дали предния ден са изпитали положителни, които са ги накарали да се засмеят, да изпитат наслада или да научат нещо интересно. Те трябва да посочат и дали са преживели отрицателни емоции като тревога, тъга и гняв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....