Много малки и средни предприятия в Китай не могат да подновят работа заради недостиг на предпазни средства

10.02.2020 | 15:00
по статията работи: econ.bg
Докато повечето големи компании в Китай като „Хюндай Моторс", BYD и Vivo ще започнат работа по план днес, редица малки и средни предприятия са изправени пред сериозни трудности за подновяване на производствения процес, поради липсата на защитни материали
Много малки и средни предприятия в Китай не могат да подновят работа заради недостиг на предпазни средства
Снимка: под лиценза на creative commons

Докато повечето големи компании в Китай като „Хюндай Моторс", BYD и Vivo ще започнат работа по план днес, редица малки и средни предприятия са изправени пред сериозни трудности за подновяване на производствения процес, поради липсата на предпазни средства – маски, дезинфектанти и термометри, за своите служители.

„Не можем да започнем работа в понеделник, тъй като не отговаряме на условията, които властите на индустриалния парк поставиха", казва Дуан Лиенмин, собственичка на фабрика за стъкло в Шънджън. За да започне да работи отново, предприятието ѝ трябва да осигури помещение за изолиране на евентуални заразени, инфрачервени термометри, дезинфектанти и маски за всеки служител най-малко за седем дни. Освен това, Дуан трябва да подпише документ, с който поема отговорност ако „неправилно функциониране" на фабриката доведе до случаи на заразяване, а реалното подновяване на производството става след инспекция на място от здравните власти. Тези изисквания са били изпратени на Дуан в четвъртък и оттогава тя се опитва да закупи необходимите материали, тъй като фабриката ѝ трябва да започне работа на пълни обороти, заради поръчки от чужбина, но до момента не успява, тъй като търсенето е голямо, а предлагането – недостатъчно.

Подобна е ситуацията с много други малки и средни предприятия.

Висш мениджър в компания за производство на електронни части в град Дунгуан казва, че хиляди малки и средни фирми от сектора в Гуандун са отложили плановете си за отваряне в понеделник, някои от тях с още седмица.

Чън Лян, главен мениджър на Dongguan Jinconn New Material Holdings, частна компания за производство на магнитни материали, добавя, че ограниченията за пътуване, които пречат на служителите им да се върнат на работа, също са причина да отложат отварянето си засега. „Ако бъде потвърдено за един служител, че е заразен с новия коронавирус, целият ни персонал ще бъдат поставен под карантина, а фабриката – затворена", обяснява той.

Един от големите производители на смартфони – шънджънската компания Орро, също остава затворена за неопределено време.

Лян Пин, главен икономист в Китайската комуникационна банка казва, че предприятията трябва да отдават приоритет на безопасността на своите служители и да не бързат да отварят, освен ако не работят в критични индустрии. „Частният бизнес може да навакса едномесечни загуби като работи по-активно на по-късен етап", смята той.

За да улеснят трудностите пред малките и средни предприятия, местните власти въвеждат редица облекчителни мерки. Така например, град Дунгуан ще възстановява 50% от осигурителните вноски срещу безработица като субсидии за засегнатите компании, като в същото време се откаже от събирането на наеми за период до два месеца и ще приеме отлагане на социално-осигурителните плащания.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...