България и още три държави искат връщане на квотите за украинския селскостопански внос

25.02.2025 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Министрите на земеделието на България, Унгария, Румъния и Словакия призоваха Европейската комисия да се върнат квотите за внос на украински селскостопански продукти отпреди войната с Русия
България и още три държави искат връщане на квотите за украинския селскостопански внос
Снимка: под лиценза на creative commons

Министрите на земеделието на България, Унгария, Румъния и Словакия призоваха Европейската комисия да се върнат квотите за внос на украински селскостопански продукти отпреди войната с Русия. Това съобщи министърът на земеделието на Унгария Ищван Наги в публикация в социалната мрежа "Екс". Министрите са изпратили позицията си относно предстоящото изменение на Задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия (ЗВЗСТ) между ЕС и Украйна в съвместно писмо до Европейската комисия.

Европейските министри предлагат ЕС да се върне към предвоенните тарифни квоти след изтичане на регламента за автономни търговски мерки, да се въведат двустранни защитни разпоредби във всеобхватната зона за свободна търговия в съответствие с предвоенния период, приложими за всички селскостопански продукти, включително тези, за които митата на ЕС вече са били напълно либерализирани.

Четирите страни от ЕС смятат като уместно да бъдат определяни индивидуални квоти за тях, пропорционални на нормалните двустранни търговски потоци с Украйна, както и да бъде включена клауза в ЗВЗСТ, която да гарантира възможността за преразглеждане на споразумението след две години от прилагането му, като по този начин предотвратява бъдещи изкривявания на пазара и гарантира лоялна конкуренция за фермерите, посочи Наги в своята публикация.

В писмото до ЕК също така се настоява за санитарни и фитосанитарни разпоредби за украинските селскостопански продукти, свързани с хуманното отношение към животните, общественото здраве и околната среда в съответствие със стандартите на ЕС, както и да се разработи конкретно решение за вноса на царевица.

Четирите членки на ЕС искат и да се въведе праг за минимални вносни цени за съответните селскостопански продукти, който би могъл да играе възпираща роля по отношение на вноса на селскостопански стоки в ЕС на цени под себестойността на местно произведените земеделски продукти, пише унгарският външен министър.

Ревизираните автономни търговски мерки на ЕС, които са в сила от 6 юни 2024 г., включват "аварийна спирачка" за седем селскостопански продукта - яйца, птиче месо, захар, овес, царевица, зърнени храни и мед. Тя се задейства автоматично, ако обемът на вноса достигне средния годишен внос, регистриран между 1 юли 2021 г. и 31 декември 2023 г.

Унгарският министър на земеделието припомня, че през юни тази година ще изтече регламентът на ЕС, регулиращ вноса от Украйна, така че Европейската комисия "трябва да намери дългосрочно решение на пазарните проблеми, причинени от украинските земеделски продукти".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 25.02   138 г. – Императорът на Римската империя Адриан осиновява Антонин Пий, обявявайки го за престолонаследник. 1204 г. – Папа Инокентий III изпраща в България...