Въпреки обещанията Столична община има решаващ принос за дивашкото строителство
Преди местните избори през 2019 г. кметът на София Йорданка Фандъкова обяви, че битката с презастрояването в кварталите и в центъра ще бъде неин приоритет в четвъртия й мандат. Като основно оръжие тя обеща промяна на Общия устройствен план на столицата.
В предизборната си програма Фандъкова дори записа, че с неговата преработка ще бъде постигната "Визионерска политика в градоустройството", тъй като това ще помогне за запазване на зелените площи, за осигуряване на "визуални коридори към Витоша", за по-доброто развитие на столицата и т.н., писа в. "Сега".
Докато пред прозореца й в кметството протестираха хора от различни райони с плакати "Искаме въздух, а не още бетон", кметът стигна до лични изповеди. "Аз искам да спра презастрояването. Живея в квартал (Манастирски ливади-б.р.), който е презастроен и изпитвам на гърба си цялото неудобство от това", призна тя. На общинските съветници поясни, че темата е прекалено сериозна, за да се говори фриволно по нея. "Наистина ви призовавам, когато говорим за този проблем, да забравим популизма, защото конкретните управленски решения изискват почтеност и да се обяснява на хората това, което е възможно", призова столичният кмет.
В края на четвъртия и последен мандат на Фандъкова вече без никакво колебание може да кажем, че най-популистките изказвания по проблема с презастрояването на София бяха именно нейните. И също че в периода, в който тя се превърна в най-дълго управлявалия града кмет, дивашкото строителство в почти всички части на столицата преживя още четири щастливи години. Обещанията за преработка на ОУП на столицата бяха забравени почти веднага след изборите и повече никой не чу за тях. В резултат всичко продължи по старому и както чиновниците най-много обичат – с работа на парче, с неясни срокове, с чукане от врата на врата, с молби и кандърми, а сигурно и с още нещо.
Вече повече от два месеца жители на квартал "Мусагеница" протестират срещу решение на комисията по екология в общинския съвет да позволи изсичането на дългогодишни дървета около блок 101 и срещу плановете за застрояването на терена под тях, на който е имало детска площадка. До 2004 г. имотът е общински, след което е купен на търг от издателя Петьо Блъсков. През 2018 г. напълно доминираният от ГЕРБ Столичен общински съвет променя предназначението му и от такъв за строителство на магазини става за по-високи жилищни сгради. Хората обаче протестират и искат СОС да преразгледа решението си и да не разрешава сеч и строителство в него. Засега не е ясно дали, след като е издал виза за проектиране на трикорпусен блок, главният архитект на София Здравко Здравков ще издаде и разрешение за строеж. По време на протестите бе казано, че в зоната около спорния имот има още десетки частни терени, а в близкия парк "Въртопо" – още около 800. Всички те представляват цъкащи бомби, тъй като предназначението на тези парцели, подобно на този на Блъсков, също може да се промени.