"Състоянието на есенните посеви в Южна България е много добро. Отчетените климатични отклонения за последните 30 години не са се отразили негативно на състоянието на обследваните посеви до момента, което е предпоставка за получаването на добра реколта от зърно", коментира пред agri.bg доц. д-р Златина Ур, ръководител на селекционно-генетичния отдел в Института по растителни генетични ресурси в Садово.
"В Централна Южна България са необичайни, характеризиращи се с положителни зимни температури и ниски нива на влагозапасеност на почвата. За периода от ноември до края на януари сумата на валежите беше под нормата в Южна България. Падналите валежи от сняг бяха краткотрайни, но все пак осигуряват влага за развитие на растенията", каза още доц. Златина Ур.
Необичайните или нетипичните климатични условия станаха обичайни през последните 6-7 години и все по-рядко се отчитат отрицателни средномесечни температури или стойности под нормата. Очакваното застудяване обаче не се прогнозира да бъде рисково за културите.
Опитите на специалистите в института в Садово показват, че българските сортове обикновена зимна пшеница се справят без поражения с това очаквано намаление на температурите до минус 10 градуса. По данни на направените изследвания те биха преодолели и температури до минус 13-14 градуса.
"Това е едно от предимствата на сортовете от българската селекция - новите сортове са минали през изпитване при тези променени агроклиматични условия. Признатите от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол сортове са по-адаптирани и приспособени за условията на отглеждането им там, където са селекционирани. Те осигуряват стабилни, макар невинаги най-високи добиви", коментира един от селекционерите на житни култури у нас.