“Борисов трябва да спре да се прави на “Многострадална Геновева и да започне да управлява, да спре да се крие зад другите хора”. Така Венко Сабрутев от “Продължаваме промяната – Демократична България” отговори на критиките на управляващите към бившия финансов министър Асен Василев за състоянието на публичните финанси и “дупката” в бюджета.
Обединението отхвърля обвиненията на управляващите за лошото финансово състояние на страната и определят действията на Борисов като пропаганда.
По думите на Сабрутев увеличенито на заплатите в МВР и службите не трябва да е за сметка на пари за лекари и учители или спирането на социални програми като безплатните инвитро процедури, скрийнинг програмите за бременни жени и компенсациите за неприетите деца в детски градини.
Сабрутев посочи, че от “Продължаваме промяната – Демократична България” предлагат реформа, която всъщност управляващите трябва да направят, защото обществото очаква срещу 51% увеличение на заплатите, да се увеличи с 51% сигурността по улиците. Той постави въпроса дали без реформа ще се увеличи сигурността, или просто ще се вдигнат разходите.
По-рано днес, преди заседанието на Съвета за съвместно управление, представители на опозицията също коментираха темата за бюджета и отправиха критики към Асен Василев. “Огромна е дупката в бюджета и тук някакви хора, които сринаха държавата само преди няколко месеца с приетите от тях бюджети, визирам Асен Василев, нямат право да дават оценки, особено пък да дават съвети”, коментира Станислав Балабанов от “Има такъв народ”.
От седмици бюджетът е основната тема за управляващите, като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоява политическите назначения да започнат след приемането на бюджета. След коалиционната среща миналата седмица стана ясно, че липсва ангажимент да се предложи проект с 3% дефицит. Твърдите обещания, поети от първата политическа сила, бяха по-скоро в обратната посока – гарантиране на повече разходи.
През уикенда Борисов поиска в началото на тази седмица финансовият министър Теменужка Петкова да обяви “какви и в какъв размер разходи, дължими за 2024 г., са забавени и прехвърлени за 2025 г., за да излезе заложеният дефицит на касова основа”.
Реакцията на Петкова не закъсня и само ден след това стана ясно, че финансовият министър спешно е изискал от разпоредителите с бюджетни средства информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за точна предварителна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа.