След временно замразяване кабинетът отново обещава ръст на помощи и обезщетения

25.02.2025 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Нова минимална заплата, увеличение на помощите за деца и обезщетенията за майчинство и безработица, по-високи добавки към пенсиите - това са част от намеренията на правителството в социалната политика през следващите четири години
След временно замразяване кабинетът отново обещава ръст на помощи и обезщетения
Снимка: БГНЕС

Нова минимална заплата, увеличение на помощите за деца и обезщетенията за майчинство и безработица, по-високи добавки към пенсиите - това са част от намеренията на правителството в социалната политика през следващите четири години от управлението. Управленската програма на кабинета "Желязков" предвижда ръст на доста от плащанията, които според средносрочната бюджетна прогноза ще са във фризера до 2028 г. включително. Програмата е 94 страници и е пълна с твърде общо формулирани намерения, но сред тях се срещат и съвсем конкретни промени в наредби и плащания.

Социалното министерство в този кабинет е в ръцете на БСП и това личи от приоритетите, които Левицата от години брани и извън управлението. Тези приоритети обаче значително се разминават с намеренията на финансовото министерство да задържи ръста на социалните разходи до 2028 г. включително. Така например в управленската програма е заложено актуализиране на  обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Това е т.нар. нископлатено майчинство, което от години стои 780 лв., за да стимулира бързо връщане на работа на майките. То трябваше да остане 780 лв. до 2028 г. включително.

В средносрочната прогноза не се предвиждаше и увеличение на обезщетението за безработица, а в управленската програма се залага ежегоден ръст чрез обвързване с минималната заплата и максималния осигурителен доход. Така минималният размер на обезщетението ще стане 60% от минималната заплата, а максималният - 60% от максималния осигурителен доход. Това означава значително увеличение.

За пенсионерите е предвидено още едно увеличение на процента, който се дава като вдовишка добавка. Той наскоро бе вдигнат на 30% от пенсията на починалия съпруг, а сега се залага още едно увеличение на 35%. Това е любопитна мярка, тъй като тази добавка така или иначе расте всяка година с актуализирането на пенсиите. За самите пенсии пише само "адекватно и справедливо осъвременяване". При социалните помощи прави впечатление намерението да се увеличат помощите само за осигурени родители и майки студентки.

В управленската програма са заложени и промени в Кодекса на труда в две ключови области - как ще се определя минималната заплата и гъвкавите форми на заетост като споделени служители, споделяне на работно място и работа през платформи. Управляващите се завръщат и към една неосъществена реформа в Семейния кодекс - споделеното родителство, което да изравни правата на майката и бащата при развод.

Голям акцент върху парите от ЕС има и в частта от управленската програма, посветена на регионално развитие и благоустройство. Новият екип в МРРБ обещава най-сетне парите, предвидени целево за Северна България от регионалната програма и други фондове да стигнат до Северна България. Под шапката на МРРБ са и проектите за въглищните региони по линия на Фонда за справедлив преход, където изпълнението също критично закъснява. МРРБ ще има много работа и в областта на законодателството по линия на обещавани и отлагани реформи. В Закона за регионално развитие се очертават промени заради новото деление на страната на ниво NUTS 2 с цел адекватно отразяване на тежестта на столицата, която в момента изкривява планирането. Трудни промени ще има и в закона за водоснабдяването и канализацията, където трябва да се постигнат тарифи на разходоориентиран принцип. МРРБ ще следи за изпълнението на общинските проекти, ще се изпълнява и програма в областта на пътната инфраструктура.

Силно изоставащи проекти по ПВУ, на ръба на провала, има и в транспортното министерство. Тук Гроздан Караджов ще направи последен опит да се спасят проектите с увиснали договори за закупуване на нов състав за БДЖ. В жп транспорта предстои и трудна поръчка за възлагането на обществената услуга за следващите 15 години, като достъп до нея следва да се гарантира и на конкуренти на БДЖ. Под шапката на транспортното министерство има и голям проект по ПВУ за оптична свързаност на всички общински центрове. 

Караджов предлага и амбициозна програма за възлагане на концесии - на летището в Пловдив, на серия пристанищни терминали, на фериботните терминали във Варна и Силистра. Още от сега е ясно, че това ще предизвика бурни политически спорове. Министерството има да изпълнява и тежки инфраструктурни проекти.

Твърде общо и пожелателно звучат мерките в областта на образованието. Изброени са почти всички проблеми в системата с нужните им решения, за които едва ли би стигнал и цял управленски мандат. Тук са намерили място разработването на методика за определяне на постиженията на децата при постъпване в детска градина и за училищна готовност при постъпване в 1 клас и на модел на езикова подкрепа за децата; новите учебни програми, за които дори МОН признава, че ще са нужни поне 5 г.; въвеждането на дългоочаквания стандарт за качество и работещ механизъм за оценка на добавената стойност в училищата, които досега никой екип не е успявал да внедри; промяна в подготовката и квалификацията на учителите, промяна в доминиращата култура на учене - от заучаване и възпроизвеждане на знания към формиране на умения и нагласи и много, много други.

Известна конкретика има при заплатите - учителските да са на ниво поне 125% от средната брутна работна заплата за страната, а на университетските преподаватели - да се поддържат на ниво около 180% от средната работна заплата за страната. За научните изследвания и иновациите кабинетът си е поставил за цел увеличаване на публичното финансиране от 0,3% до поне 1% от БВП. Има и доста мерки "на едро" - като "намаляване на административната тежест", "насърчаване на образователните иновации", "разширяване на мерките за приобщаване на децата и учениците със специални образователни потребности", "координирана работа на институциите за обхващане на всяко дете и ученик в системата и предотвратяване на отпадането", "повишаване на стипендиите на студентите" - без да е ясно с колко и от кога. Не е ясно и каква система от стимули и правила са планирани за завишаване на изискванията за придобиването на висше образование, нито какви промени в акредитацията ще се правят, или пък какво се има предвид под "създаването на обединения от висши училища".

В програмата на кабинета като приоритетните дейности в Сектор „Сигурност и обществен ред” са посочени "сериозно подобряване на безопасността на движението по пътищата и даването на адекватен отговор на предизвикателствата, свързани с най-модерните форми на престъпността – киберпрестъпленията". Като други основни зони са посочени борбата с прането на пари, охраната на българската граница, създаването на надеждна система за периодична проверка на служителите на МВР и службите за интегритет и лоялност. Като приоритети са изведени и изваждане на България от т. нар. „Сив списък“ за пране на пари, както и премахване на американските визи за българските граждани, пътуващи за САЩ.

Сред малкото по-конкретно заложени неща е ефективна защита на българските граждани от измами, свързани с процеса на смяна на българските левове с евро. За целта се предвижда създаване на специализирани звена в Главна дирекция „Национална полиция“ и областните дирекции на МВР, които да работят по тази линия. Заложена е и информационна кампания в медиите и в социалните мрежи за предупреждение и защита на гражданите от измами при смяната.

Други конкретни мерки в този сектор е предвидено изграждане на специална сграда за Националния център за киберпрестъпленията, както и увеличаване на Главна дирекция „Гранична полиция“ (ГДГП) с 864 нови служители, за усилване на охраната на границата. 

В сектор „Отбрана“ е заложено основно на превъоръжаването и опита да се запълни кадровата дупка в армията. Сред приоритетите са изграждане на необходимата инфраструктура за новите самолети F-16, приемане на самолетите в срок, обучение на пилоти и наземен персонал. Заложено е купуването на нови „Страйкър“ за Сухопътните войски и на патрулни кораби, на система за ПВО със среден обсег IRIS-T в рамките на Инициативата на Германия „Щит на европейското небе“, на нови радари, на 155-милиметрови гаубици. Предвидено е придобиване и на ракетна система за залпов огън с повишена мобилност (HIMARS). Заложено е изграждане на система за ПВО на механизирана бригада, придобиване на нови брегови противокорабни ракетни комплекси, както и разузнаване и наблюдение на земни и морски цели, чрез използване на безпилотни летателни системи от среден и висок клас, с ударни възможности.

Ще се купуват още бойни вертолети и противоминни кораби, както и на ракетни катери и патрулни кораби.

Голямата кадрова дупка в армията е предвидено да се запълва с общи приказки като "изграждане на ефективна система за привличане, подбор, мотивация, развитие и задържане на военнослужещи". Все пак е заложено като конкретна мярка одобряване от Министерския съвет на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за резерва на въоръжените сили.

Предвижда се приемане от Министерския съвет на нова Национална отбранителна стратегия, разработване на План за развитие на въоръжените сили на Република България за периода 2027-2032 г. Заложено е изграждане на Щаб на многонационална дивизия на НАТО в България.

В главата за външната политика не се споменава нищо за последните развития в отношенията между САЩ, ЕС и Русия, породени от различната визия на новия американски президент Доналд Тръмп. Нито за най-значимите от международна гледна точка конфликти – в Украйна и в Близкия Изток.

Външнополитическата визия на кабинета акцентира върху укрепването на отношенията с обичайните ни съюзници – както в рамките на ЕС и НАТО, така и като двустранни партньорства. Като първи приоритети се поставят "утвърждаване на България като регионален фактор за стабилност в Югоизточна Европа и Черноморския регион" и надграждането на стратегическите партньорства с евроатлантическите ни съюзници, в частност със САЩ и Канада.

Важно е да се отбележи, че все пак се поставя акцент и върху изграждането на нови партньорства извън евроатлантическата зона. По-конкретно, правителството заявява, че ще развива "прагматични, взаимноизгодни отношения с държави от т.нар. Глобален Юг". Тук става въпрос за страните от Централна Азия, Близкия Изток и Африка, както и в Азиатско-Тихоокеанския регион и Латинска Америка.

За сектор „Правосъдие“ също е наблегнато на мерки, свързани с въвеждане на еврото. Като приоритет е заложено даптиране на информационните системи на регистрите за въвеждане на еврото: Имотен регистър, Търговски регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел, Регистър БУЛСТАТ, Централен регистър на особените залози и Регистър на имуществените отношения на съпрузите. Заложени са общи формули като осигуряване на ефективен достъп до правосъдие, разширяване обхвата на електронното правосъдие, гарантиране на честни и свободни избори, повишаване на доверието в съдебната система  и други подобни.

Има предвидени и някакви конкретни мерки като пълна дигитализация на хартиения масив в службите по вписванията чрез сканиране, цифровизиране и индексиране на наличния хартиен архив на имотния регистър или като надграждане на Регистъра по несъстоятелност на Министерството на правосъдието с модул за несъстоятелност на физическите лица. 

Като приоритети са изведени промени в куп закони, необходими за задействане на антикорупционните мерки, борбата с домашното насилие, международното осиновяване, законодателството срещу делата шамари срещу медиите, създаване на правила и стандарт на лобизма.

В областта на икономиката и индустрията приоритет отново е поставен върху създаването и развитието на индустриални паркове. Новост е заявката за разработване на Национална индустриална стратегия за преработващата и добивната промишленост. Предвижда се и приемане на нова програма за преобразуване на държавните предприятия, създадени със специални закони, което е ангажимент от процеса по присъединяване към еврозоната. България ще продължи процеса на присъединяване към ОИСР, подобрявайки регулаторната рамка и корпоративното управление, е записано също в програмата.

Предвижда се също нов закон за потребителския кредит, свързан с новите форми на предоставяне на потребителски кредит онлайн и както и продажбите на стоки и услуги на разсрочено плащане, както и финансови услуги от разстояние.

В област "Земеделие и храни" се акцентира основно на продължаването на всевъзможните субсидии за агросектора. Наред с тях коалицията обещава да възстанови съществуващата хидромелиоративна инфраструктура за напояване и да изгради незавършени обекти от нея, както и да разшири и уплътни системата за противоградова защита. 

В управленската програма е записано също така да се подобри контрола върху ползването на земеделските земи и тяхното опазване, както и да се създаде единна система за управление на земите от Държавния поземлен фонд. Обещава се въвеждането и на механизми, които ограничават изграждането на фотоволтаични електрически централи върху плодородни земеделски земи.

Заложено е и подобряване на контрола по агрохранителната верига, като се направи нов Закон за ветеринарномедицинската дейност. Нищо не се споменава обаче за заявения вече закон за агрохранителната верига, който да регулира отношенията и договорите по веригата на доставките, така че да се овладее прекаленото поскъпване на хранителните продукти.

В сектор Туризъм и тази власт обещава да създаде Туристически гаранционен фонд и тристълбова схема за защита на потребителските права. Иначе ще се работи за утвърждаването на страната ни като разпознаваема туристическа дестинация не само за летен и зимен туризъм, а също и за културен, здравен и СПА туризъм чрез целенасочени маркетингови кампании и сътрудничество с международни организации. Записано е също и увеличаване на приходите в държавния бюджет от концесии и наеми чрез намаляване броя на неохраняемите морски плажове.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 25.02   138 г. – Императорът на Римската империя Адриан осиновява Антонин Пий, обявявайки го за престолонаследник. 1204 г. – Папа Инокентий III изпраща в България...