Да бъде премахната практиката да се дава българско гражданство срещу инвестиции предлага служебният кабинет.
Проектът за промяна в Закона за българското гражданство беше публикувана в Портала за обществено обсъждане.
Два текста трябва да бъдат премахнати от закона.
Единият за натурализация на членовете на семейства и самите инвеститори. Другият купуването на паспорта с условието 1 млн. лв. инвестиции.
От създаването на разпоредбите кандидатите за български паспорт са купували държавни ценни книжа или са влагали сума над 1 милион лева в лицензирана кредитна институция по договор за доверително управление.
Но на следващи етапи се оказвало, че инвестицията не е налична. По-същественият мотив за промяната обаче е, че мярката беше критикувана от ЕК.
За последно през юни с писмо. Общественото обсъждане е до края на ноември. По данни на Агенцията за инвестиции - от 2014 г. до август тази година поучилите т. нар. „златни паспорти“ са 981 лица от държави извън ЕС. 619 са в със статут на пребиваващи.
Останалите 362 имат гражданство. Най-много са били хората от Китай, Русия, Близкия Изток. Но има и от Гана, Конго, Чад. От европейските държави освен България Малта и Кипър също предлагат паспорти за инвеститори. Последната промяна в закона беше през февруари. Тогава към Държавната агенция за българите в чужбина беше създаден Консултативен съвет, който мотивирано да дава становище за гражданство.