Комисията по бюджет и финанси в парламента ще разгледа редица проекти на решения, с които се приемат процедурни правила, определящи условията за избора на множество държавни длъжности. Въпросът е важен, тъй като Народното събрание трябва да изпълни неглижираното от много дълго време задължение да избере членове на органите, които според Конституцията и законите на страната се избират от законодателната власт.
Като за начало депутатите от ресорната комисия ще се захванат с приемането на правила за избор на двама зам.-председатели и двама членове на Сметната палата. В момента зам.-председатели на Сметната палата са Горица Кожарева и Тошко Тодоров, чиито мандати са просрочени с почти 3 години. Зам.-шефовете на одитния орган влизат в списъка с възможни кандидати за служебни премиери, от които президентът по Конституция може да избира ръководител на служебно правителство.
Бюджетната комисия в Народното събрание ще пристъпи и към избора на председател и четирима членове на Фискалния съвет, председател и трима заместници в Комисията за финансов надзор, председател и четирима членове на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
Номинирането и избирането на подуправител на Българската народна банка, който да ръководи управлението “Банков надзор” на централната банка, също е в дневния ред на бюджетната парламентарна комисия. В момента постът се заема от Радослав Миленков, който беше избран през март 2019 г. и сега неговият 6-годишен мандат изтича. Според действащата Конституция подуправителят на БНБ е потенциален служебен министър-председател, което прави поста политически важен.
В сряда изборът се поема от други парламентарни комисии. Парламентарната икономическа комисия ще приеме правила за избор на председател, зам.-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията.
Комисията по конституционни и правни въпроси пък ще приеме правилата за избор на конституционен съдия и на членове на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота, както и на инспектори в Инспектората към ВСС. Членовете на съвета са просрочили мандатите си с повече от 2 години, а на Инспектората – с почти 5 години.