ESMA, EBA и EIOPA предупреждават за рисковете, които носят виртуалните валути

16.02.2018 | 11:25
по статията работи: econ.bg
Не инвестирайте пари, които не можете да си позволите да загубите, апелират от трите европейски организации
ESMA, EBA и EIOPA предупреждават за рисковете, които носят виртуалните валути
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA), Европейският банков орган (EBA) и Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) предупредиха потребителите за високия риск от закупуване или притежаване на виртуални валути. Тези валути, които съществуват към настоящия момент, представляват дигитално изражение на стойност, която нито е издадена, нито е гарантирана от централна банка или от публичен орган и няма правен статут на валута или пари.

Виртуалните валути са високорискови и като цяло не са подсигурени от някакви материални активи, не са и регулирани от законодателството на ЕС и следователно не предлагат правна защита на потребителите, се казва в нарочно съобщение до потребителите. Трите организации са обезпокоени от това, че все по-голям брой потребители купуват виртуални валути с очакванията, че стойността им ще продължи да нараства, но без да са наясно с високия риск от загуба на инвестираните средства.

Тези валути, като Bitcoin, Ripple, Ether и много други, са доста непостоянни напоследък, което означава, че има значителни ежедневни колебания в техните цени. Например, стойността на Bitcoin се увеличи рязко през 2017 г. от около 1000 евро през януари до над 16 000 евро в средата на декември, след което падна почти 70% до 5 000 евро в началото на февруари. После беше възстановено около 40% от ниското равнище и в момента се търгува на около 7 000 евро.

Общата пазарна капитализация на 100-те най-големи вертуални валути днес глобално надхвърля еквивалента на 330 млрд. евро.

Трите организации предупреждават потребителите, че криптовалутите могат да бъдат изключително рискови и обикновено са силно спекулативни. Ако ги купувате, трябва да сте наясно, че съществува висок риск да загубите голяма сума или дори всички инвестираните средства. Потребителите са изложени на редица рискове, сред които: изключителна нестабилност и риск от ценови балон, липса на защита, липса на опции за излизане, липса на прозрачност на цените, заблуждаваща информация и др.

Ако решите да купувате виртуални валути или финансови продукти, имащи такива валути като базов актив, трябва да сте наясно, че може да загубите голяма сума или дори всички инвестираните пари. Не трябва да инвестирате пари, които не можете да си позволите да загубите, съветват още експертите.

Виртуалните валути се предлагат в много форми. Първата такава валута е Bitcoin, стартирана през 2009 г. Оттогава са се появили много други, като Ripple, Ether или Litecoin. Повечето от тях използват технологията на "destributed ledger", която обикновено се нарича "Blockchain". Това предупреждение не се отнася до тази технология, нито до други потенциални нейни приложения, уточняват още експертите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...