Азиатско-тихоокеанският регион договори ново споразумение за свободна търговия

23.01.2018 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Според Япония транстихоокеанското обединение ще бъде подписано през март в Чили
Азиатско-тихоокеанският регион договори ново споразумение за свободна търговия
Снимка: под лиценза на creative commons

Нов транстихоокеански договор за свободна търговия ще бъде сключен между единадесет държави, след като американският президент Доналд Тръмп изтегли САЩ от по-ранна версия на споразумението. Церемонията ще се проведе през март в Чили, съобщи японският министър на икономиката Тошимицу Мотеги, цитиран от агенция Ройтерс.

Търговски представители от страните по партньорството се срещнаха по-рано в Токио, за да изгладят различията си по някои оставащи въпроси, включително искането на Канада за защита на индустриите, свързани с културата, като кино, телевизия и музика.

Постигането на разбирателство е голям плюс за правителството на японския премиер Шиндзо Абе, което защитава усилено съхраняването на търговското споразумение, известно преди като Trans-Pacific Partnership (TPP). То беше съставено от 12 държави – Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур, САЩ и Виетнам. След идването си на власт обаче новата администрация във Вашингтон оттегли участието на страната, което наложи цялостно преразглеждане на договора. 

По думите на Мотеги новото споразумение, известно вече като Всеобхватно и продължително споразумение за Транстихоокеанското партньорство или ТРР-11, ще бъде „двигател за преодоляване на протекционизма“, който се е появил в някои части на света.

Той също така допълни, че властите в Токио ще обяснят важността на ТРР-11 и пред Вашингтон с надежда САЩ да променят мнението си и отново да се присъединят. Австралийският премиер Малкълм Търнбол също заяви миналата седмица, че се предвижда оставянето на вратичка за евентуално американско участие.

Министри от единадесетте страни се договориха през ноември за основните елементи на договора, продължавайки напред с него без САЩ. Забавяне обаче дойде, след като някои държави, сред които и Канада, настояха за въвеждането на мерки, които да гарантират защитата на работните места.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 29.11   1760 г. – Град Детройт е предаден във владение от Франция на Великобритания. 1780 г. – След смъртта на императрица Мария Тереза на престола на Свещената римска...