До средата на 2009 година България трябва да закрие всички нерегламентирани сметища, в това число и общинските депа за съхранение на битови отпадъци. Ако поетият пред Европейския съюз ангажимент не бъде изпълнен, страната ни ще бъде заплашена от сериозни санкции.
Общинското сметище край пловдивския град Съединение е само един частен случай. Но той много добре илюстрира пълния хаос, при който се съхраняват битовите отпадъци у нас.
Преди една година, след сигнал на телевизия "М Сат", Регионалната инспекция по околната среда и водите е заплашила кмета на община Съединение Евгений Маринчешки, че ако в едномесечен срок не намери начин да спре безконтролното разширение на общинското сметище, ще бъде глобен с 10 хиляди лева.
Тогава, няколко десетки декара земеделски площи около депото, бяха замърсени с тонове полиетиленови отпадъци. След месец сметището беше оградено с бетонна ограда, а общината се разминала с глобата.
На снимката: Повторно появило се сметище край град Съединение
Една година по-късно,земеделските терени край общинското сметище отново са замърсени с полиетиленови торби. Околните ябълкови градини са затрупани с отпадъци, а от клоните на дърветата висят найлони, одрани животински кожи и текстилни отпадъци.
Припомняме ви, че до края на 2007 година всички незаконни сметища у нас трябваше да бъдат закрити. От пловдивската Регионална инспекция по околната среда и водите признават, че на тяхно място вече се появяват нови.
"Ако така изпълняваме ангажиментите си към Европейския съюз, със сигурност догодина страната ни ще отнесе тлъста санкция в размер на няколко десетки милиона евро", предвиждат от инспекцията.
Снимка: Телевизия "М Сат"