Гръцкото правителство смята да даде "зелена светлина" за масово "орязване" на част от просрочените задължения на фирми към банки и осигурителни фондове.
Готвен от кабинета Ципрас законопроект предвижда просрочените фирмени дългове да бъдат орязани до 70 на сто, а също да бъде премахната банковата и данъчна тайна за фирми, които не си плащат данъците, но биха могли да се възползват от тази регулация, съобщава в. "Етнос".
Проектът ще включва извънсъдебен механизъм за уреждане на тези задължения.
Безработицата в Гърция отбелязва подобрение, но намаляването й от 25,8 на 23 на сто оставя без работа почти една четвърт от трудовия потенциал на страната, пише Ройтерс в публикация, цитирана от гръцкото издание "Имерисия".
Сега настъпи голям скок на инфлацията, която през януари достигна рекордно за последните пет години ниво от 1,5 на сто на годишна база. Това може да е здравословно, защото приключиха пет години на дефлация, но растящите цени няма да утешат безработните или пенсионерите, видели рестрикциите, наложени им от спасителните програми, да орязват доходите им 11 пъти.
И докато Гърция и кредиторите отново спорят по спасителната програма и за това какво трябва да се направи, за да бъдат преведени още пари на страната, икономическите показатели показват, че се задават по-трудни дни за обикновените гърци, посочва Ройтерс.
В. "Имерисия" цитира също оценки на "Икономист интелиджънс юнит", чийто анализатори прогнозират, че ще се стигне до компромис, за да бъдат преведени някакви пари на Гърция, но не и до споразумение на предстоящата среща на Еврогрупата на 20 февруари. Наред с това те смятат, че рано или късно Грекзит ще има и че шансовете това да се случи в следващите пет години са 60 на сто.
Предполага се още, че ако европейските кредитори продължат да искат от Атина да приеме още мерки за икономии като гаранция, че правителството не съумее да реализира бюджетните цели, залегнали в сегашната спасителна програма, тогава щели да се увеличат и шансовете за предсрочни избори в Гърция.