Около 4 тона старо месо бяха открити в складовете на производителя на местни продукти „Меком“ преди дни.
Гражданите на Силистра смятат, че има слаб контрол и отговорност носи не само производителят, но и контролните органи. Не съм изненадана от това, което се случи. Хубаво е, че го разкриха, не че на са го знаели досега. Бизнесът не може да е на гърба на хората. Нямам доверие на контролните органи, за пари са готови на всичко. Ние не сме информирани и етикетите не отразяват действителното положение. Малките производители ги забраняват, а на големите дават шанс за тровят хората, казват още силистренци.
Може би хората имат право да недоволстват след това, което се случи, но не бих казал, че контролът е занижен. Това каза в предадаването "Преди всички" на БНР д-р Йордан Войнов, директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Той добави: Има нужда от нова наредба. Правилата могат да бъдат разписани до месец. Няма данни, че месо в изтекъл срок е влизало в търговската мрежа. Хората нямат основания за притеснения.
"Вината е поделена между нашите хора и собственика на предприятието. Двама от отговорните служители на Дирекцията по контрол на храните са отстранени от работа, докато тече проверката. Недоумявам как може инспектор с дългогодишен стаж да пропусне такова месо във фризера. Пропуск е, дори месото да е предназначено за екарисажа. Половината от магазините нямат договори за извозване на отпадните продукти", коментира шефът на БАБХ.
Шансът регионът да се размине с трагедията е в температурите навън, които през октомври не са критично високи, както през лятото. Необичайно топлата есен обаче тревожи пожарникарите, затова те се готвят за контролирано изпускане на опасния газ. В момента аварийни групи от хладилни техници, наети от "Меком", и огнеборци от местната пожарна дежурят денонощно.