След направената проверка от страна на Българската агенция по безопасност на храните всичките 4,2 тона негодно месо, което беше открито, вече е напълно унищожено. Това заяви днес Елица Цанева, председател на Управителния съвет на компанията на "Меком" АД.
Според информацията на компанията разваленото месо не е напускало границите на завода на производителя на местни продукти и не е разпространявано в търговската мрежа. Негодната суровина е заварено положение от предишните собственици на комбината. Предстояло е тя да бъде унищожена чрез екарисаж, но се е изчаквало да завършат всички финансови и правни анализи след смяната на собствеността, отчитат от компанията.
Тонове развалено месо станаха причина за затварянето на един от най-големите месокомбинати у нас, информира в събота bTV. От БАБХ са потвърдилиинформацията и са обяснили, че става въпрос за замразено месо без документи, с изтекъл срок на годност от 2009 г.
„Това е сборно месо - агнешко, телешко, свинско. Въпросът е, че няма никакви документи и срокът му на годност е изтекъл от 2009 година, което е недопустимо за такова предприятие. Това е едно от най-големите предприятия в България. И не можем да се излагаме пред света, както и нашите потребители да са потърпевши”, каза шефът на Агенцията по храните Йордан Войнов.
Месокомбинатът в Силистра е раздиран от сериозни скандали вече година, заради криза в управлението. Новите шефове твърдят, че производство почти няма. Не знаели и за тоновете развалени меса.
В момента в предприятието тече пълна ревизия. Йордан Войнов увери, че ще последват дисциплинарни наказания, очакват се и уволнения. От Областната дирекция на агенцията в Силистра коментираха, че не е имало умишлено затваряне на очи за тоновете развалено месо.
Несериозно е новите собственици на „Меком” да твърдят, че не са знаели за негодното месо. Това е становището на ръководителя на Областната дирекция по безопасност на храните в
Силистра д-р Георги Петров, което той изрази вчера в ефира на Дарик радио.
Негодното месо не било укрито, а заведено в дневника на предприятието и дълбоко замразено в аварийната камера, където се съхранявали отпадъците за екарисажа. Но заради честото спиране на тока
напоследък, в камерата били прибрани и продукти в срок на годност от другите хладилници. „Но каквото влезе там - не излиза повече освен в екарисажа”, отбеляза д-р Петров.